W dniach 5 – 18 maja 2014 przebywaliśmy z wizytą w Gruzji w związku z realizacją projektu „Wolontariat jako klucz do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego” finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Spotkaliśmy się tam z dziesięcioma organizacjami pozarządowymi aby zaobserwować w jaki sposób pracują, czym dla nich jest profesjonalizm trzeciego sektora, a także praca z wolontariuszami. Organizacje, które uczestniczą w projekcie bardzo różnią się od siebie, zarówno wielkością, wiekiem, liczbą pracowników/wolontariuszy, jak i posiadanymi środkami na działalność, oraz dziedziną działania.
W ciągu dwóch tygodni mogliśmy zapoznać się ze specyfiką organizacji i przeprowadzić długie rozmowy na temat charakteru działań, sukcesów, a także problemów. Wszystkie rozmowy zostały zarejestrowane w postaci nagrań audio, dostaliśmy także informacje zawarte w kwestionariuszach wypełnianych przez uczestników.
Uzbrojeni w te wiadomosci poprawiliśmy program szkolenia, tak, aby lepiej odpowiadał potrzebom uczestników i by umożliwić miejsce na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk przez organizacje, które są fachowcami w swojej dziedzinie.
W międzyczasie zajęliśmy się planowaniem, wraz z naszymi gruzińskimi partnerami, spotkań z miejscową społecznością na temat wolontariatu. Pierwsze odbyło się w szkole języków obcych, a drugie w siedzibie AFYC.
Trzecie wydarzenie mające popularyzować wolontariat miało charakter sondy ulicznej, podczas której wolontariusze EVS wraz z lokalnymi wolontariuszami fundacji Georgia Youth for Europe rozmawiali z mieszkańcami Rustavi na temat wolontariatu, aktywności podejmowanych przez mieszkańców, a nierzadko musieli tłumaczyć znaczenie słowa wolontariusz. Słowo to, wciąż jeszcze utożsamiane jest z ochotnikami zaciągającymi się do wojska.
Pod koniec naszej wizyty odbyła się dwudniowa sesja treningowa dotycząca głównie wolontariatu dla przedstawicieli organizacji uczestniczących. Podczas tych dwóch dni uczestnicy wypracowali indywidualne dla każdej organizacji plany wdrożenia zmian, które, dzięki treningowi będą w stanie zaimplementować w swoich organizacjach. Postęp ma być ciągle monitorowany aby we wrześniu, podczas wizyty studyjnej w Polsce, można było omówić proces implementacji, a także rezultaty wprowadzonych działań. Wyjechaliśmy z Gruzji bogatsi o nowe doświadczenia, szczególnie dotyczące specyfiki pracy organizacji tam oraz metod zarządzania i pracy z wolontariuszami, zarówno miejscowymi jak i międzynarodowymi.
Kamil Stranz
Dana Solonean
Projekt został sfinansowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności “Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji