Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
2006


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

2006

W co bawią się dzieci w Hiszpanii? Ile rowerów jeździ w Holandii? Czy naprawdę wszyscy Francuzi jedzą ślimaki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących Europy i Europejczyków uzyskać będzie można w Manufakturze w dniach 05.06 - 10.06. W ramach Europejskiego Tygodnia Młodzieży oraz Międzynarodowego Festiwalu Odkrywców, Podróżników i Ludzi Aktywnych "Mediatravel", odbędzie się tam wystawa i warsztaty dotyczących szeroko pojętej kultury i tradycji krajów europejskich. Wystawa będzie miała charakter aktywizujący, przygotowana zostanie wraz z Wolontariuszami Europejskimi realizującymi swoje projekty w Łodzi, pochodzącymi z 7 krajów europejskich.

Europejski Tydzień Młodzieży

W ramach wystawy zaprezentują się następujące kraje: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Macedonia, Gruzja i Niemcy Główne jej założenia to możliwość bezpośredniego kontaktu z młodymi osobami pochodzącymi z całej Europy. Jest to istotne, gdyż zgodnie z założeniami nowoczesnej i skutecznej edukacji międzykulturowej, właśnie kontakt z żywym człowiekiem z innego kraju pozwala na przełamywanie barier i stereotypów.

Ponad to chcemy pokazać Łodzianom elementy kultury i tradycji wspólne dla Polski i innych krajów europejskich oraz spojrzenie obcokrajowców na nasz kraj i miasto. Wykazanie podobieństw kulturowych między krajami jest natomiast elementem edukacji Obywatelstwa Europejskiego.

Całość wystawy będzie podzielona na stanowiska - 1 dla każdego kraju + prezentujący Polskę/Łódź widzianą oczami cudzoziemców. W każdym kraju będzie można poznać te same elementy – sławnych twórców kultury (pisarzy, malarzy, muzyków), potrawy narodowe, podstawowe zwroty w danym języku, elementy krajobrazu oraz ekologicznych rozwiązań, foldery turystyczne z danego kraju, a ponad to flagę oraz miejsce na mapie Europy.

Ponad to co godzinę odbywać się będą zabawy i konkursy dla dzieci i młodzieży, przybliżające uczestnikom poznanie danej kultury w aktywny sposób (nauka piosenek w narodowych językach, tańców, quizy o danym kraju, itp.).
Ponad to w czasie wystawy na osobnym stanowisku będą odbywały się zabawy i konkursy dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli), dotyczące kultury całej Unii Europejskiej. We wszystkich konkursach przewidziane są drobne nagrody dla uczestników.

Wystawa została współfinansowana przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Młodzież w Działaniu.

6 sierpnia 2006 roku na Dworcu Głównym w Gdańsku spotkała się grupa młodych ludzi z Łotwy, Polski i Szwecji, aby wziąć udział w Bałtyckiej Wymianie Młodzieży. Projekt See you Sea, nad którym wspólnie przez kilka miesięcy w swoich krajach pracowaliśmy i którego każdy z uczestników był współautorem, zrealizowany został przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach programu MŁODZIEŻ.
Naszym głównym celem było zdobycie nowych, a także podzielenie się wiadomościami dotyczącymi ekologicznych zagrożeń Morza Bałtyckiego (jak później się okazało wielu mieszkańców miast nadbałtyckich i turystów je odwiedzających w ogóle nie zdawała sobie sprawy, że taki problem istnieje), jak i także poznanie wzajemnej kultury. Dla Szwedów i Łotyszy była to również pierwsza podróż do Polski.

Przeczytaj artykuł o Bałtyckiej Wymianie Młodzieży SEE YOU SEA.

SEE YOU SEA! – Bałtycka Wymiana Młodzieży

W sobotę 4 marca odbyły się pierwsze zajęcia taneczne dla nauczycieli z województwa łódzkiego. Warsztaty są organizowane przez Gimnazjum nr 4 im. J. Tuwima w Łódzi oraz Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Stanowią element projektu Festiwal Tańców Jednoczącej się Europy, którego IV edycja odbędzie się 12 maja 2006 r. Festiwal skierowany jest do dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego. W pierwszym spotkaniu uczestniczyło 25 nauczycieli. Tańce, których się uczyli to mazur i polka. Zajęcia prowadzi instruktor tańca p. Beata Rubinkowska. Kolejne spotkanie odbyły się 11, 18 marca i 1 kwietnia w siedzibie Gimnazjum nr 4.

Warsztaty finansowane były w ramach programu Szkoła Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego realizowanego przez Stowarzyszenie Szkoła Liderów.
(Czytaj więcej o Festiwalu Tańców Jednoczącej się Europy)