W dniach 7 – 18 maja 2013 roku Fundacja FERSO, po raz kolejny miała przyjemność gościć grupę studentów ze wschodu. Tym razem Polskę odwiedzili obywatele Mołdawii, Ukrainy oraz Białorusi, którzy przyjechali do Łodzi w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND.
Miniona edycja STP obfitowała w wiele wydarzeń, które pozwoliły studentom na poznanie realiów działalności społecznej w naszym kraju, a także na poznanie naszego miasta. W ciągu dwutygodniowej wizyty uczestnicy, w towarzystwie wolontariuszy europejskich i polskich, spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, biznesu, mediów oraz z młodzieżą i studentami aktywnie działającymi na terenie naszego miasta.
Wizyta została podzielona na bloki tematyczne. Wśród nich znalazły się m.in:
- Wielokulturowość
- Łódź miastem postindustrialnym
- Łódź miastem czterech kultur (i religii)
- Młodzi w Łodzi
- Samorządność i partycypacja
- Unia Europejska
- Warszawa – demokracja na szczeblu centralnym
- Media w Polsce
- Ekologia
Każdy z dni obfitował w wydarzenia odnoszące się do tematyki poszczególnego bloków. Dzięki tematowi wielokulturowości studenci pogłębili swoją wiedzę dotyczącą kodów kulturowych, różnic międzykulturowych pomiędzy Polską a krajami Europy Wschodniej, a także dowiedzieli się co oznacza Wielokulturowa Łódź. Ideę Wolontariatu Europejskiego przybliżyli im wolontariusze pracujący obecnie w Fundacji.
Dalsze poznawanie naszego miasta, a także przedsiębiorczości w jego realiach odbywało się podczas wizyt w Muzeum Fabryki, Pałacu Poznańskiego, na osiedlu Księży Młyn, Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz podczas spaceru na Cmentarzu Żydowskim.
Studenci mieli również szansę porozmawiania z przedstawicielem Biura Promocji Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Więcej o przedsiębiorczości dowiedzieli się od samych przedsiębiorczych - założycieli Spółdzielni Socjalnej ISSA oraz właścicieli Klubokawiarni „Kawalerka”.
Dalsze dni wizyty upłynęły na zapoznawaniu się z tematem samorządności i partycypacji społecznej. Studenci odwiedzili Urząd Marszałkowski, oraz Biuro ds. Partycypacji UMŁ. Czym jest budżet obywatelski dowiedzieli się podczas spotkania z przedstawicielem Fundacji FENOMEN.
Podczas wykładu dowiedzieli się o sukcesach i porażkach polskiej obecności w Unii Europejskiej. Zgłębienie tematyki związanej z Unią Europejską kontynuowane było podczas symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Studenci spotkali się także z przedstawicielami mediów lokalnych – Gazety Wyborczej, studenckiego Radia Żak oraz TVP Łódź, którzy opowiedzieli im o specyfice swojej pracy i ewolucji mediów w Polsce, sami także nagrali krótkie wypowiedzi dla Radia Żak.
Sytuację ludzi młodych w naszym mieście poznali od nich samych: studentów, z którymi porozmawiali na temat perspektywy jaka stoi przed nimi w czasach kryzysu.
Blok Ekologiczny wizyty został wypełniony przez wizytę w oczyszczalni ścieków w Łodzi, oraz warsztaty Eko – stylu – tworzenia unikatowych koszulek.
Podczas STUDY TOURS TO POLAND nie zabrakło czasu na zwiedzanie Warszawy oraz Uniejowa.
Ostatni wspólny wieczór pokazał, że aktywności zorganizowane dla uczestników podczas ich pobytu w Łodzi spełniły ich oczekiwania pokładane w STP.