Za sprawą projektu, mającego na celu integrację i współpracę seniorów z krajów Unii Europejskiej na rzecz ekologii, zdrowego trybu życia i działań społecznych, Łódź odwiedzili wolontariusze z Włoch. Do Łodzi przyjechała trójka wolontariuszy z Włoch:  panie -  Lina Arcano ( l.70) i  Leda Schirinzi (l.57) oraz  pan Lino Fornelli (l.69).

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

 

Kim są włoscy wolontariusze? Lina ma spore już  doświadczenie w projektach lokalnych. Działa głównie na rzecz dzieci. Leda jest lekarką  z doświadczeniem w wolontariacie międzynarodowym. Od kilku lat  wyjeżdża jako wolontariuszka do Afryki, gdzie m.in. bierze udział  w szczepieniach dzieci przeciwko zapaleniu opon mózgowych. Jest również zwolenniczką i propagatorką diety śródziemnomorskiej. Lino ma duże doświadczenie w zarządzaniu projektami -  zarówno lokalnymi i międzynarodowymi.

Co włoscy wolontariusze  robili w Łodzi? Generalnie,  projekt ukierunkowany jest na ekologię na wsi i w mieście oraz  promowanie ekologicznego trybu życia, z uwzględnieniem zdrowego  odżywiania. Jego celem jest także umacnianie partnerstwa oraz integracja seniorów z Unii Europejskiej.

W dwóch przygotowanych przez siebie prezentacjach dla łódzkich seniorów  włoscy wolontariusze pokazali swój region – piękną  Apulię (wł. Puglia), krainę umiejscowioną w samym „obcasie włoskiego buta”. Zorganizowali także wieczór włoski z daniami swojej kuchni  przygotowanymi z produktów polskich. Włosi ugościli nas  risottem, pizzą, warzywami smażonymi w cieście, owocami z bitą śmietaną oraz oczywiście włoskim winem.

Oprócz swojej kuchni zaprezentowali nam również włoskie filmy podczas organizowanych wieczorów filmowych. Nasi goście uczestniczyli również w spotkaniach z seniorami na Widzewie i Teofilowie, odwiedzili dzieci z Domu Dziecka Fundacji „Dom”, a także na zaproszenie Fundacji Trzeźwość odwiedzili Bełchatów. Wizyta wolontariuszy zakładała również integrację z wolontariuszami-seniorami  oraz z młodzieżą działającą przy FERSO, a także ze studentami italianistyki. 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.