Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Relacja z wizyty wolontariuszy seniorów w Niemczech 03.03.2014 - 24.03


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Pobyt Anny Pawlak i Zbigniewa Dośpiał w Fürstenwalde
w terminie 03.03.2014- 24.03.2014, pod hasłem:

 

TASTE THE CULTURE- SCHMECK DIE KULTUR.

Zapraszamy do przeczytania relacji i obejrzenia zdjęć!!

 

Podstawowym zadaniem Seniorów była praca z dziećmi w dwóch przedszkolach, zgodnie z programem uwzględniającym elementy z zakresu polskiej kultury i tradycji.


W trakcie pracy w przedszkolu Zbigniew i Anna rozmawiali z dziećmi na temat:

- siebie i swojej rodziny

- przedstawili graficzne flagi Brandenburgii i Polski poszukując z dziećmi wspólnych cech oraz bawiąc się biało-czerwonymi balonami.

- nauczyli przedszkolaków kilku polskich słów, liczenia do pięciu.

- śpiewali z nimi piosenkę ‘Stary niedźwiedź mocno śpi.

- rozmawiali na temat wiosny w przyrodzie – na podstawie kolorowych fotografii roślin i zwierząt, prezentacji komputerowej. Tworzyli z przedszkolakami prace plastyczne - rysunek, wycinanki, naklejanki, budowanie gniazdka dla bocianów, oglądanie nasion.

- stworzyli wspólnie Marzannę – spacerowali i tańczyli z Marzanną przy akompaniamencie wszystkich możliwych instrumentów

- rozmawiali o Wielkanocy - obrzędach i potrawy wielkanocnych, o polskim zwyczaju „święconki”

- zaznajomili dzieci z filmem animowanym Reksio.

Poza pracą w przedszkolach, Zbigniew i Anna odbyli spotkania z seniorami z Trebus i Beerfelde oraz z młodzieżą wspólnoty ewangelickiej zrzeszonej przy Katedrze. Uczestniczyli także w spotkaniu otwartym z mieszkańcami Fürstenwalde.

Podczas pierwszego tygodnia pobytu mieli czas  na szczegółowe przygotowanie się do realizacji programu. W tym czasie spotykali się z osobami odpowiedzialnymi za miejsca, w których pracowali oraz z Ines Hecht, moderatorką odpowiedzialną za Freiwilligenprojekte 50 +.

Program został w całości zrealizowany. Podczas spotkań goście byli częstowani polskim bigosem oraz białym barszczem z kiełbasą i jajkiem. Na dwóch spotkaniach częstowaliśmy również śledziami w oliwie, twarogiem ze szczypiorkiem, buraczkami
i ziemniakami. W przedszkolu przygotowaliśmy wraz z dziećmi sałatki.


Na spotkaniach były przedstawiane flagi Brandenburgii i Polski, wspólna granica na Odrze, mapy obu państw, porównywanie orłów.

 

Seniorzy rozmawiali na temat Polski i Niemiec, Brandenburgii. Przedstawili również Łódź - krótką historię miasta, ze szczególnym podkreśleniem roli Niemców w powstaniu przemysłowej Łodzi oraz jej wielokulturowości. Zbigniew i Anna przedstawili krótkie filmy o Łodzi współczesnej, fotografie Białej Fabryki, Pałacu Scheiblera, Pałacu Herbsta, Loftów Scheiblera, Mauzoleum Scheiblera na Cmentarzu Ewangelickim, Katedry Ewangelickiej oraz Beczek Grohmana. Mowa była również o Marzannie.

Jeżeli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o pobycie, już teraz zapraszamy na prezentacje osiągnięć naszych seniorów. Spotkanie odbędzie się w kwietniu i będzie prowadzone przez Annę i Zbigniewa (szczegóły wkrótce).


Kolejna, ostatnia już wizyta Seniorów z Niemiec odbędzie się w Łodzi, w dniach 5 – 26 maja.Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.