Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wolontariat Seniorów w Niemczech – rozpoczynamy rekrutację


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Fundacja FERSO zaprasza osoby w wieku 50 + do udziału w Wolontariacie Seniorów – trzytygodniowym programie wolontariackim w Niemczech. Projekt jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej, z programu Grundtvig. Stanowi on jeden z czterech głównych programów sektorowych Lifelong Learning Programme, czyli “Uczenie się przez całe życie”.

 

 

Nazwa projektu: „Taste the Culture!”, czyli zasmakuj kultury – Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig.

 

Partnerzy: Fundacja FERSO z Łodzi oraz organizacja Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. z Fürstenwalde w Niemczech.

 

Formularz zgłoszeniowy.doc.


Główna idea: Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze wezmą udział w działaniach promujących ich lokalne zwyczaje kulinarne, które staną się pretekstem do promocji aktywnej postawy obywatelskiej i nawiązania dialogu międzykulturowego.

Planowane działania:

1. Wysyłanie trzech dwuosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego niemieckiego partnera, organizacji Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V w marcu oraz czerwcu 2013 roku oraz w marcu 2014 roku,

2. Goszczenie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Niemiec w Fundacji FERSO w Łodzi (kwiecień i wrzesień 2013 r.)

3. Umocnienie partnerstwa między dwiema organizacjami pozarządowymi z Polski i Niemiec.

 

Pierwsi wolontariusze polscy wyjadą do Niemiec w terminie 4.03.2013 do 25.03.2013 roku.

 

Termin realizacji projektu: 1sierpnia 2012 – 31 lipca 2014

Wolontariusze polscy wyjadą do Niemiec w trzech turach:

4.03 – 25.03. 2013 – dwóch wolontariuszy

3.06 – 24.06. 2013 – dwóch wolontariuszy

10.03 – 31.03.2014 – dwóch wolontariuszy

Wolontariusze niemieccy przyjadą do Polski w dwóch turach:

8.04 – 29.04. 2013 – trzech wolontariuszy

16.09 – 7.10. 2013 – trzech wolontariuszy

 

Jakich wolontariuszy poszukujemy? Zapraszamy chętnych powyżej 50 roku życia. Liczymy na współpracę z seniorami lubiącymi gotować i odnajdującymi się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapraszamy osoby, które mają już doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, ale również tych, którzy chcieliby zdobyć tę umiejętność. Ponieważ zadania wolontariuszy będą opierały się przede wszystkim na kontaktach z lokalną społecznością bardzo ważna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

 

 

Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 15 grudnia 2012 roku.

Organizacja goszcząca w Niemczech - Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V., Stowarzyszenie do Spraw Pomocy Młodzieży i Pracy Socjalnej, mieści się w Fürstenwalde we wschodniej Brandenburgii. Organizacja skupia się na wieloaspektowej działalności skierowanej do społeczności lokalnej. Zapewnia aktywności dla młodzieży. Także tej z mniejszymi szansami oraz zagrożonej wykluczeniem społecznym. Swoje działania kieruje również do dorosłych, prowadząc m.in. szkolenia międzynarodowe.

Oprócz działalności lokalnej, JuSeV propaguje współpracę międzynarodową, dialog międzyreligijny.

Ponadto, stowarzyszenie dysponuje ośrodkiem szkoleniowym, w którym regularnie prowadzi szkolenia proekologiczne, edukując w zakresie zrównoważonego rozwoju, wykorzystania energii słonecznej czy propagowania produktów regionalnych (http://www.jusev.de/).

 

Projekt jest realizowany po to, by:

1. wesprzeć mobilność 12 seniorów w ciągu dwóch lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe,

2. umożliwić seniorom (osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim,

3. przyczynić się do rozwoju osobistego uczestników,

4. zacieśnić współpracę między partnerami projektu (organizacjami FERSO z Polski i Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. z Niemiec),

5. promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i Fürstenwalde w zbliżonych inicjatywach,

6. dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

 

Podróż i ubezpieczenie: Podróż do Niemiec i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.

Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.

 

Przygotowanie do wyjazdu: Przed wyjazdem do Niemiec, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację FERSO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym dwa miesiące kursie języka angielskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów związanych z kuchnią narodową i zwyczajami z nią związanymi.

 

Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu:

1. wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z prowadzonymi przez siebie warsztatami

2. wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji kontaktów międzykulturowych

3. wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny

 

Wsparcie: Koordynatorka projektu z Fundacji FERSO, Aleksandra Bukowczyk, odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Fürstenwalde koordynatorka z FERSO będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez Internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. znająca język angielski i niemiecki (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.

 

Finansowanie: Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy seniorów z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Fürstenwalde w Niemczech i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.

 


Do  31 grudnia 2012 czekamy na Państwa formularze zgłoszeniowe: WZÓR FORMULARZA do pobrania. Kopie formularza są też dostępne w naszym biurze przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73.


W razie pytań o  projekt, lub formę zgłoszenia, prosimy o kontakt z Olą pod numerem telefonu kom. 505-450-526 lub e-mailem  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Serdecznie zapraszamy!

 

Formularz zgłoszeniowy.doc.

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.