Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
GRUDZIEŃ 2010: Zapraszamy osoby 50+ do udziału w międzynarodowym wolontariacie


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

 


Fundacja FERSO zaprasza osoby w wieku 50+ do udziału w Wolontariacie Seniorów - trzytygodniowym programie wolontariackim w Bułgarii. Program finansowany z budżetu Unii Europejskiej.

Nazwa projektu: "Senior Environmentalists", Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig


Partnerzy: Fundacja FERSO z Łodzi, Polska (koordynator projektu) oraz organizacja Ecomission 21st Century z Lovech, Bułgaria


Główna idea:
Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze - seniorzy wezmą udział w akcjach edukacyjnych, działaniach promujących aktywną postawę obywatelską oraz włączą się w pracę międzynarodową w zakresie edukacji ekologicznej i dialogu międzypokoleniowego.


Planowane działania:

1.Wysłanie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego bułgarskiego partnera- organizacji Ecomission 21st Century w kwietniu i wrześniu 2011r.

2. Goszczenie dwóch par wolontariuszy seniorów z Bułgarii w Fundacji FERSO w Łodzi (w kwietniu 2011 i kwietniu 2012). Wszyscy wolontariusze przez 3 tygodnie będą zaangażowani w przygotowania i obchody Dnia Ziemi (w kwietniu) lub Dnia bez Samochodu (we wrześniu).

3. Nawiązanie trwałego partnerstwa między dwiema organizacjami z tzw. nowych państw członkowskich UE - z Polski i z Bułgarii.


Termin realizacji projektu:
1 sierpnia 2008 - 31 lipca 2012

Wolontariusze polscy wyjadą do Bułgarii w dwóch turach:

10.04.- 1.05. 2011- trzy osoby

10.09 - 1.10.2011 - kolejne trzy osoby

Wolontariusze bułgarscy przyjadą do Łodzi też w dwóch turach:

7.04 - 28.04.2011 - dwie osoby

6.04 - 27.04.2012 - kolejne dwie osoby


Jakich wolontariuszy poszukujemy?
Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku powyżej 50 lat. Szczególnie zachęcamy do udziału Państwa z małych miejscowości w woj. łódzkim. Liczymy na zgłoszenia osób zainteresowanych zdrowym stylem życia, ekologią (np.uprawą roślin), działalnością społeczną - zarówno doświadczonych wolontariuszy, jak i tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tym obszarze. Znajomość choć podstaw języka angielskiego lub rosyjskiego będzie dodatkowym atutem, ale nie jest warunkiem koniecznym udziału w programie. Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 18 stycznia 2011 roku.


Organizacja goszcząca w Bułgarii - Ecomission 21 Century jest organizacją non-profit. Jej misją jest ochrona prawa człowieka do życia w czystym środowisku naturalnym, zwiększenie uczestnictwa obywateli w życiu publicznym, wzmocnienie obywatelskich i społecznych zasad demokracji. Organizacja podejmuje działania na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego, rozpowszechnia informacje, by zwiększać świadomość społeczną w zakresie ekologii i edukacji obywatelskiej. Organizacja ściśle współpracuje z młodzieżą z całego regionu, angażując ją w działania edukacyjne, w tym: wymiany międzynarodowe, projekty związane z przystąpieniem Bułgarii do Unii Europejskiej i inne. Działalność organizacji koncentruje się na gminie lokalnej, ale nie tylko- organizacja coraz chętniej bierze udział w projektach międzynarodowych (www.ecomission21.com).


Projekt realizowany jest po to, by:

  1. wesprzeć mobilność 10 seniorów w ciągu 2 lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe
  2. umożliwić seniorom (tj. osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim w obszarze edukacji ekologicznej i obywatelskiej
  3. przyczynić się do rozwoju osobistego beneficjentów
  4. nawiązać trwałą współpracę między partnerami projektu (organizacjami FERSO z Polski oraz Ecomission 21st Century z Bułgarii)
  5. promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i w Lovech w tego typu inicjatywach
  6. dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.


Podróż i ubezpieczenie:
Podróż do Lovech i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.

Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie i ?od ręki? po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.


Przygotowanie do wyjazdu:
Przed wyjazdem do Bułgarii, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację FERSO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym dwa miesiące kursie języka angielskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów na temat inicjatyw obywatelskich w zakresie ochrony środowiska i zdrowego stylu życia, a także swoich ulubionych przepisów kulinarnych:-)


Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu:
Podczas wyjazdów wolontariusze -seniorzy będę wspomagali działania prowadzone na rzecz ochrony środowiska naturalnego, promocji zdrowego stylu życia i aktywności obywatelskiej w Fundacji FERSO i w organizacji Ecomission 21st Century

  1. Wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z ochroną środowiska (Dnia Ziemi i Dnia bez samochodu).
  2. Wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji aktywnego i zdrowego stylu życia w każdym wieku.
  3. Wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny.


Wsparcie:
Koordynatorka projektu z Fundacji FERSO, Gosia Wochowska, odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Lovech koordynatorka z FERSO będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Ecomission, znająca język angielski i rosyjski (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.

Finansowanie: Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy seniorów z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Lovech w Bułgarii i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.


Osoby zainteresowane udziałem w Wolontariacie Seniorów prosimy o wypełnienie krótkiego kwestionariusza i przesłanie mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wysłanie go faxem na numer (042) 632 79 77 lub osobiste dostarczenie go do biura Fundacji FERSO do 18 stycznia 2011 r do godz. 15:00. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z Gosią, koordynatorką projektu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 0 505 450 526.


UWAGA! W poniedziałek 10 stycznia o godzinie 16:30 w biurze Fundacji FERSO (Łodź, ul. Piotrkowska 85) odbędzie się spotkanie informacyjne w sprawie projektu "Senior Environmentalists" Wolontariat Seniorów. Zapraszamy!Do pobrania: formularz osobowy.Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.