Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
"Senior Environmentalists" - Projekt Wolontariatu Seniorów


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

PAŹDZIERNIK 2010

 

Fundacja FERSO, wraz z bułgarskim partnerem Ecomission 21st Century, rozpoczyna realizację Projektu Wolontariatu Seniorów "Senior Environmentalists". Jest on skierowany do osób w wieku 50+.


Oferujemy osobom w wieku 50+ trzytygodniowy wyjazd w charakterze wolontariusza do naszego bułgarskiego partnera i zaangażowanie się w działania proekologiczne oraz obywatelskie. Wolontariusze w ramach projektu otrzymają wsparcie językowe, kulturalne i osobiste.

Główną ideą projektu jest nawiązanie długotrwałej współpracy między dwoma organizacjami uczestniczącymi w projekcie - Fundacją FERSO z Polski oraz "Ecomission 21st Century" z Bułgarii. Współpraca będzie skupiona wokół projektu Wolontariatu Seniorów, a dodatkowo wsparta wymianą doświadczeń w obszarze ekologii i pozaformalnej edukacji dorosłych.


W ramach projektu:

  1. Umożliwimy seniorom (tj. osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim w obszarze edukacji ekologicznej, obywatelskiej i międzykulturowej.
  2. Nawiążemy trwałą współpracę pomiędzy organizacjami z Polski i Bułgarii - FERSO i Ecomission w celu zrealizowania wolontariatu za granicą przez osoby 50+.
  3. Damy społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

Wolontariat jest coraz częściej postrzegany jako wartościowe doświadczenie kształcenia pozaformalnego dla osób w różnym wieku. W szczególności uważa się, że jest to dobry sposób proponowania możliwości uczenia się seniorom w całej Europie, promowania procesu aktywnego starzenia się i podkreślania wkładu społecznego seniorów. Seniorzy są nieocenionym źródłem mądrości i doświadczenia, z którego społeczeństwa powinny korzystać w dużo większym zakresie niż miało to miejsce w przeszłości.  W związku z powyższym, oferujemy nową formę mobilności dla europejskich seniorów, która umożliwi im naukę, wymianę doświadczeń i wiedzy oraz przekazanie tych wartości osobom za granicą (za: www.grundtvig.pl).

Program Grundtvig dotyczy szeroko rozumianej edukacji ogólnej (niezawodowej) osób dorosłych i wspiera współpracę na poziomie europejskim w tym obszarze. Grundtvig jest częścią programu "Uczenie się przez całe życie", mającego na celu oferowanie różnych możliwości edukacyjnych osobom w każdym wieku, aby ułatwić im kształcenie formalne, pozaformalne i nieformalne. (za www.llp.org.pl)

Już niedługo więcej informacji o zasadach rekrutacji wolontariuszy oraz organizacji goszczącej Ecomission 21st Century. W razie pytań, prosimy o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Wolontariat seniorów


Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.