Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wizyta wolontariuszek – Seniorek z Bułgarii. 6 – 27 kwietnia 2012.


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

W kwietniu Fundacja FERSO, w ramach Wolontariatu Seniorów z Bułgarią, miała okazję gościć dwie wolontariuszki z organizacji partnerskiej, Ecomission 21st Century, z którą od 2010 roku realizujemy projekt „Senior Environmentalists”. Za jego pośrednictwem seniorzy mieli możliwość  aktywnego włączenia się w działania obywatelskie i ekologiczne.

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

Przez trzytygodniowy okres pobytu w Łodzi, wolontariuszki z Bułgarii, uczestniczyły i pomagały w organizowaniu wydarzeń z zakresu ekologii oraz wymiany kulturowej. Stały się ambasadorkami własnego kraju jednocześnie poznając Polskę.

Ponieważ początek wizyty przypadł na okres Wielkanocy, Seniorki miały okazję z bliska przyjrzeć się przygotowaniom i obchodom tego święta. W towarzystwie mentorek oraz innych wolontariuszy brały udział w tradycyjnym święceniu pokarmów oraz śniadaniu i kolacji Wielkanocnej. Po pierwszym kontakcie z polskimi tradycjami, przyszła kolej na przybliżenie kultury bułgarskiej. Nauka tradycyjnego tańca bułgarskiego - horo (co z greckiego oznacza korowód utworzony przez trzymających się za ręce tancerzy), zakończyła się nie mniejszym sukcesem niż Wieczór Bułgarski podczas którego nasze Seniorki serwowały potrawy wywodzące się z ich kraju.

Kolejne spotkania z łódzką społecznością stanowiły wizyty w Przedszkolu i Domu Dziecka, podczas których rolę „przewodników” odgrywały Panie z grupy „Latające Babcie”.

Seniorki zaangażowały się również w przygotowania obchodzonego w trakcie ich pobytu, Dnia Ziemi, który stanowił okazję do wielopłaszczyznowych kontaktów międzykulturowych. W końcu to wydarzenie było współorganizowane przez multikulturową grupę wolontariuszy EVS!

Dalsze pogłębienie wiedzy na temat Łodzi zapewniły Seniorkom odwiedziny miejsc najbardziej charakterystycznych dla naszego miasta. Na liście nie mogło zabraknąć Manufaktury, Muzeum Fabryki czy Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Wolontariuszki zwiedziły również Muzeum Kanału „Dętka”, Ogród Botaniczny oraz Filharmonię Łódzką. Oprócz Łodzi, udały się z wizytą do Łowicza orazi Krakowa. Wiedzę na temat idei Uniwersytetu III Wieku zdobywały nieopodal Łodzi, w Bełchatowie.

Mamy nadzieję, że czas spędzony w Łodzi stanowił dla Wolontariuszek możliwość dowiedzenia się czegoś o Polsce i naszej kulturze. Wierzymy, że wróciły do Bułgarii pełne entuzjazmu i doświadczeń, które przekażą członkom swoich społeczności.

Przy tej okazji, ponieważ było to już ostatnie spośród wszystkich zaplanowanych w ramach projektu spotkań polsko – bułgarskich, chcielibyśmy podziękować wszystkim wolontariuszom uczestniczącym w  „Senior Environmentalists”. Podziękowania za dwuletnią współpracę składamy także organizacji Ecomission 21st Century.

 

 

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.