Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Eclipses- wizyta w Turcji


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Trzecie spotkanie w ramach projektu ECLIPSES odbyło się w mieście Nevşehir w Turcji.

Zobacz fotorelację!

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

Wraz z pięcioosobową grupą z Niemiec oraz przedstawicielami goszczącej nas organizacji tureckiej, jako ośmioosobowa polska grupa, uczestniczyliśmy w krótkim, ale bardzo interesującym spotkaniu, którego celem było przybliżenie nam tematyki edukacji nieformalnej w Turcji.Podczas pobytu mieliśmy także okazję przyjrzeć się z bliska formalnej stronie tureckiego systemu kształcenia. Odwiedziliśmy szereg kursów i zajęć, podczas których niejednokrotnie w praktyce poznawaliśmy umiejętności ich uczestników (dowodem niech będą zdjęcia zamieszczone na blogu Bernda dokumentujące możliwości jakie drzemią w uczestniczkach kursu fryzjerstwa: http://bikerpfarrer.wordpress.com/2012/05/26/kappadokia-3-das-turkische-bildungssystem/.


Ponadto obserwowaliśmy naukę m.in. szycia i haftowania. Jako uczniowie braliśmy udział w zajęciach języka tureckiego organizowanego dla uchodźców. Niestety, mimo chęci, na tym polu nie udało nam się osiągnąć spektakularnych sukcesów.


W kolejnych dniach spotykaliśmy się z przedstawicielami i uczniami szkół zawodowych, odwiedziliśmy szkołę podstawową i grupę przedszkolną. Za każdy razem byliśmy oprowadzani po placówkach przez nauczycieli, którzy opowiadali nam o swojej pracy i edukacji w Turcji.

Pobyt w Kapadocji, dla większości z nas był możliwością na zweryfikowanie wyobrażeń, które wcześniej mieliśmy na temat Turcji i jej mieszkańców. Sam kraj urzekł nas pięknem swojego krajobrazu a Turcy gościnnością i oczywiście pitą na każdym kroku herbatą. Nasz pięciodniowy pobyt wykorzystaliśmy, aby z bliska przyjrzeć się tureckiej codzienności i zwyczajom. Właśnie ten praktyczny wymiar wizyty stanowił dla nas największą wartość, co zgodnie podkreśliliśmy podczas spotkania pożegnalnego.


Jako grupa polska dziękujemy wszystkim osobom, które mieliśmy okazję spotkać podczas naszej wizyty – grupie niemieckiej oraz organizacji goszczącej. Osobne podziękowania należą się Keremowi, który pomagał nam przezwyciężać bariery językowe oraz wspierał nas              w próbach zrozumienia tureckiej rzeczywistości.

Następne spotkanie już w październiku, w Niemczech. Dotyczyć będzie ekologicznego stylu życia. Już nie możemy się doczekać.


Alicja Zachert