Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Nowoczesne metody nauczania - szkolenie w Rumunii


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Jak unowocześnić przekazywanie wiedzy? Jakie zastosować metody? Jak wygląda nauczanie w szkołach w innych krajach europejskich ?


Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukały uczestniczki szkolenia „Nowoczesne metody nauczania”, które odbyło się w dniach 5-9 września 2016  w Piatra Neamt, w Rumunii.

 

 

Fundacją FERSO reprezentowały Panie: Daria, Izabela Joanna i Monika – nauczycielki z Łodzi. Ponadto w szkoleniu uczestniczyli nauczyciele przedmiotów humanistycznych z Rumunii, Hiszpanii i Włoch. Przez 5 dni poznawali oni różnorodne, nowoczesne narzędzia i metody, które można zastosować w procesie nauczania. Należały do nich m.in. prezentacja Prezi oraz metody „world cafe”, „spaghetti”, odgrywanie scenek, mozaika, analiza czy też tworzenie wszechświatów. Żeby szkolenie uatrakcyjnić, zdobywanie nowej wiedzy odbywało się również metodami nieformalnymi, jak odgrywanie scenek czy wizyty studyjne.


Jak mówią uczestniczki, udział w tym wydarzeniu stał się dla nich inspiracją w pracy zawodowej, możliwością nawiązania kontaktów międzynarodowych oraz zdobycia informacji na temat szkolnictwa i jego funkcjonowania w innych krajach europejskich. Co ważne – szkolenie było początkiem zmian w ich placówkach.


Już po powrocie wszystkie uczestniczki podzieliły się wiedzą ze współpracownikami i uczniami, uatrakcyjniając w ten sposób prowadzone przez siebie zajęcia. Dzięki temu lekcje zyskały zupełnie nową formę i jakość, stały się bardziej ciekawe dla uczniów. Nowo poznane metody aktywizujące uczniów uatrakcyjniły zajęcia i tym samym ułatwiły opanowanie materiału. Dzielenie się wiedzą objęło również innych nauczycieli, którzy z zainteresowaniem uczą się nowych metod pracy od swoich koleżanek.

 


Szkolenie było realizowane w ramach projektu „Innowacyjne praktyki dydaktyczne dla edukacji – Edu explorer”. Projekt realizowany jest przez organizację CCD Neamt z Rumunii, w partnerstwie ze szkołami z Włoch i Hiszpanii oraz organizacjami pozarządowymi z Polski i Rumunii, trwa od września 2015 do września 2017.

W projekcie EDU Explorer uczestniczy ok. 150 uczniów, nauczycieli, trenerów.

 


Projekt jest finansowany ze środków programu Erasmus +.

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a