Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Relacja z warsztatów:„Historie u fabrykanta”


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Imię i Nazwisko prowadzącego: Małgorzata Bocheńska
Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Maz.

Klasa: 3D

Tytuł warsztatów: "Historie u fabrykanta"

 

Opis przebiegu warsztatu:


Warsztaty w klasie 3d przebiegały w trzech częściach.

 

Część pierwsza.

Rozmowa z dziećmi na temat wycieczki do Łodzi, która odbyła się w dniu 27.09.2013r. Podczas tej wycieczki zwiedzaliśmy tę część w której znajdują się budynki, pozostałości po starej, fabrykanckiej Łodzi.
W ten sposób nawiązaliśmy do tematyki zajęć przypominając sobie architekturę tych miejsc.

Następnie odczytaliśmy fragmenty książki Grażyny Bąkiewicz „A u nas w domu – opowieści dzieci fabrykanta”, poznając w ten sposób życie, zabawy i codzienność rodziny fabrykanckiej. Wykorzystując zgromadzone materiały plastyczne i materiały otrzymane na szkoleniu wykonaliśmy plakaty przedstawiające rodziny fabrykantów i robotników.

 

Część druga.

Na podstawie zgromadzonych ilustracji przedstawiających dawną część Tomaszowa Mazowieckiego zapoznaliśmy się historią miasta, najstarszą ulicą Barlickiego (dawniej zwaną ulicą Świętej Tekli), przy której znajdowały się pałace fabrykantów, ich fabryki, osiedla robotnicze zwane „Precz Bieda”. Następnie udaliśmy się na wycieczkę by zobaczyć te miejsca z bliska i utrwalić teoretyczne wiadomości w praktyce. W celu lepszego zapamiętania nazwisk właścicieli układaliśmy je z rozsypanki literowej, poszukiwaliśmy pierwsze litery nazwiska na budynkach i bramach. Daty powstania budynków odgadywaliśmy poprzez wykonywanie działań matematycznych.

 

Część trzecia.
Po powrocie z wycieczki odbyło się podsumowanie poznanych wiadomości. Obejrzeliśmy film pod tytułem „Spacer po Fabrycznym Tomaszowie”, a następnie przedstawiliśmy efekty tych zajęć w postaci drzewka decyzyjnego „Znam i wiem, jak ważna jest historia mojego miasta”.

 

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a