Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Ośrodek 3 Piętra gościł seniorów – relacja Elżbiety Boryniec


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

6 czerwca 2013 r., w siedzibie Ośrodka „3 Piętra” przy ul. Strzelców Kaniowskich 71/73,  kilkudziesięciu łódzkich seniorów  zgromadziło się na Gali  podsumowującej projekt „Dojrzały wolontariusz =Aktywny senior”. Projekt  finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, realizowany jest w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2012-2013.  Galę prowadziła Aleksandra Bukowczyk, specjalista ds. edukacji dorosłych oraz koordynator projektów międzynarodowych.

 

Spotkanie było okazją, by wolontariusze-seniorzy,  współpracujący już od pewnego czasu z Fundacją,  mogli opowiedzieć zgromadzonym gościom o projektach, w których uczestniczyli oraz swoich działaniach wolontariackich, a także  zachęcić „nowych” seniorów  do realizacji własnych  pomysłów w ramach wolontariatu pod auspicjami FERSO (Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Tego typu spotkania mają w FERSO zawsze charakter  międzynarodowy. Ale także  międzypokoleniowy, bo w ich przygotowanie aktywnie włączają się również  uczestnicy wolontariatu młodzieżowego. Tym razem było podobnie.

 

Gala zaczęła się od prezentacji wolontariatu międzynarodowego. Pierwsza prezentacja dotyczyła projektu polsko-włoskiego. O swoim pobycie w Apulii, na obcasie włoskiego buta w miejscowości Leuca, o spotkaniach z seniorami włoskimi, o warsztatach (np. robienia instrumentów dla dzieci, włoskiego makaronu, wiklinowych koszyków), o spotkaniach z dziećmi w ośrodku wychowawczym w Ugento  i mini-występie dla dzieci trzeciej wolontariuszki, „Latającej Babci” Elżbiety Boryniec, opowiadały Zofia Włodarczyk i Jadwiga Rudzka. Ten wyjazd wolontariacki miał miejsce w listopadzie 2013, był świetnie zorganizowany zarówno przez FERSO jak i stronę włoską, więc było o czym opowiadać.

 

W następnym wystąpieniu,  o wolontariacie w Fuerstenwalde we wschodnich Niemczech,  w kwietniu 2013,  opowiadały Maria Filipiak i Barbara Skalska. Obie panie były tam mocno zaangażowane w pracę z dziećmi szkolnymi, dla których przygotowywały smakowite polskie potrawy, np. pyszne naleśniki. Pracy było niemało, na szczęście dzieciaki chętnie pomagały   wolontariuszkom. Po wspólnej pracy były również rozmowy i wesołe zabawy, a także opowiadanie legend polskich po niemiecku przez M. Filipiak. Wyjazd dało obu paniom dużo satysfakcji.

 

Prezentacje był zilustrowane ciekawymi  zdjęciami, zrobionymi przez wolontariuszki.

 

Następnym punktem programu było wręczenie dyplomów „Wspaniały Wolontariusz” najaktywniejszym seniorom i tym osobom, które swoją pracą  wspierają działalność FERSO. Były serdeczne gratulacje ze strony koordynatorki oraz satysfakcja i radość laureatów.

 

Przyszedł wreszcie czas na to, by  przedstawić przyszłym wolontariuszom możliwości, jakie stwarza Ośrodek „Trzy Piętra” i Fundacja FERSO. Krótki warsztat na ten właśnie temat przeprowadziła Anna Marta Wilczkowska,  artysta plastyk-twórca,  pedagog, trener. Przybyli na Galę goście zgłaszali własne  pomysły i proponowali sposoby ich realizacji. Projektów zapisano sporo np. wspólne wyjścia do teatru i spotkania z aktorami po spektaklach, kursy komputerowe, ozdobienie siedziby zielenią i wiele innych. Część z nich będzie można urzeczywistnić dość szybko, inne wymagać będą więcej czasu, ale wszystkie -  zaangażowania seniorów.

 

Fundacja przedstawiła też własne projekty, takie jak kontynuacja wolontariatu międzynarodowego, kursy  języków obcych dla seniorów z udziałem nauczycieli obcokrajowców (native speakers), obiady czwartkowe, spotkania z wolontariuszami obcokrajowcami, projekty na czas wakacji.

 

Jeden z przybyłych na Galę seniorów zachęcał do aktywności fizycznej i turystyki rowerowej, której sam jest organizatorem  i amatorem. Pani Hanna Mazerant propagowała nordic walking i korzyści płynące z „kijkowania”. Po tej części spotkania było trochę czasu na pytania, zapisanie kontaktów, terminów oraz rozmowy „w kuluarach”.

 

W Gali wzięło również  udział troje seniorów, wolontariuszy  z Włoch, byli też młodzi wolontariusze z Niemiec, Chorwacji i Włoch którzy przebywają w Polsce już od dłuższego  czasu i nieźle radzą sobie z językiem polskim. Zresztą bariery językowe nie istniały, bo w przypadkach rozmów na trudniejsze tematy, pomagali tłumacze. Sami seniorzy zresztą radzą sobie w tej materii coraz lepiej.

 

Uwieńczeniem spotkania był smaczny obiad wegetariański dla wszystkich jego uczestników. Goście mogli też delektować się pysznymi przekąskami, które  przygotowali dla nich wolontariusze włoscy: Luigi Cuppone, Tecla de Maglie i Cosima Spedicato. Część „kulinarna” Gali stworzyła dodatkową okazję do tego, by zawrzeć nowe znajomości, porozmawiać, wymienić się  doświadczeniami i pomysłami. W Łodzi, mieście ogromnej liczby seniorów, takich spotkań powinno być  jak najwięcej. I oby przychodziło na nie coraz więcej seniorów. Do następnego razu!

 

Elżbieta Boryniec


SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013