Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Eurowolontariat z Eurodeskiem


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca szkoły i inne placówki do skorzystania z możliwości popularyzacji idei wolontariatu za granicą, jaką oferują warsztaty dla młodzieży prowadzone przez konsultantów Eurodesk Polska - w tym przez konsultantów z FERSO.

Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla starszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Czas trwania warsztatu to 60 lub 90 minut,
grupa musi liczyć 15-30 osób w wieku 17-25 lat.

 

Program warsztatów:
1. Czym jest wolontariat?
2. - Wolontariat międzynarodowy jest dla każdego - ale jak wybrać własciwy?
3 - Jakie istnieją  możliwości udziału w wolontariacie zagranicznym? Ich zasady i założenia.
4 - Jakie kompetencje można nabyć dzięki byciu międzynarodowym wolontariuszem
5 - jak to jest być w innym kraju na dłużej? Spotkanie z wolontariuszami europejskimi działającymi w Łodzi.

Od marca tego roku przeprowadzonych zostało ponad 100 warsztatów.

 

Aby zamówić warsztat należy skontaktować się z konsultantem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

 

 

Dlaczego warto

Wolontariat w innym kraju to sposób na zdobycie nowych umiejętności, zawarcie ciekawych znajomości, sprawdzenie się w trudnych sytuacjach, podszlifowanie języka obcego. Doświadczenia zdobyte w czasie wolontariatu za granicą procentują w przyszłości. Bywają atutem przy rekrutacji na studia, czy ubieganiu się o pracę. Wolontariat za granicą to forma sprawdzenia siebie i możliwości zdobywania doświadczeń, z których każdy młody człowiek stojący u progu dorosłości powinien sobie zdawać sprawę. To także jeden z ważniejszych priorytetów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej, która rok 2011 ogłosiła Europejskim Rokiem Wolontariatu.

Warsztaty w skrócie

Warsztaty „Eurowolontariat – ciekawy start w dorosłe życie” przeznaczone są dla młodzieży w wieku 17-25. Trwają od 2 do 3 godzin lekcyjnych. Składają się z 5 części, w trakcie których uczniowie zastanawiają się, czym jest wolontariat, odpowiadają na pytania quizu, analizują najważniejsze zagadnienia związane z wolontariatem międzynarodowym, poznają wolontariat od praktycznej strony (spotykają się z wolontariuszem lub oglądają film dokumentalny), dowiadują się, jaką rolę wolontariat odgrywa w polityce młodzieżowej UE i gdzie szukać informacji na tematy poruszane w czasie warsztatów. Różnorodna metodologia, ciekawe ćwiczenia, profesjonalne materiały dydaktyczne i informacyjne stanowią o atrakcyjności warsztatów i sprawiają, że młodzi ludzie chętnie się w nie angażują.

Kto za tym stoi

Projekt „Eurowolontariat – ciekawy start w dorosłe życie” wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komisja Europejska. Warsztaty odbywają się przez cały 2011 rok - w szkołach, na uczelniach, organizacjach młodzieżowych i siedzibach organizacji należących do sieci Eurodesk Polska. Prowadzą je młodzi pełni pasji i energii współpracownicy Eurodesk Polska z następujących miast: Gdańsk, Starogard Gdański, Słupsk, Czersk (woj. Pomorskie) Elbląg, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Mogilno (woj. Kujawsko-pomorskie), Rzeszów, Skierniewice, Warszawa, Zgierz, Zielona Góra. Wszyscy prowadzący znają problematyką poruszaną w trakcie warsztatów – mają bogate doświadczenie w pracy z młodzieżą, zostali gruntownie przeszkoleni z prowadzenia warsztatów i dysponują autorskimi, opracowanymi specjalnie na potrzeby projektu materiałami dydaktycznymi i informacyjnymi - quizem, testem, opisami programów i projektów międzynarodowego wolontariatu, gazetką i publikacją o wolontariacie.

Warsztaty w Twojej placówce

Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie. Istnieje możliwość zaproszenia konsultanta również do szkół, organizacji i instytucji z okolic miast konsultantów. Zainteresowani przeprowadzeniem zajęć w swojej placówce powinni się kontaktować bezpośrednio z organizacją konsultanta prowadzącego warsztaty. Kontakty do wszystkich prowadzących znajdują się na stronie www.eurodesk.pl/eurodesk-w-polsce.

Aby zamówić warsztat w Łodzi i okolicznych terenach należy skontaktować się z konsultantem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.