Oferta dla szkół i przedszkoli na rok szkolny 2008/09

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego FERSO ma przyjemność przedstawić Państwu propozycje warsztatów oraz zajęć plenerowych, które realizowane w roku szkolnym 2008/09. Nasza oferta skierowana jest do placówek przedszkolnych oraz szkół podstawowych zainteresowanych prowadzoną na wysokim poziomie edukacją ekologiczną i artystyczną.
Zajęcia nasze mają na celu pokazanie dzieciom piękna otaczającego ich świata, nauczenie szacunku dla żyjących wokół nich ludzi, zwierząt i roślin. Uczą, jak mądrze korzystać z piękna Planety Ziemi równocześnie przybliżając najmłodszym wiele nieznanych im zjawisk przyrodniczo-społecznych dziejących się wokół nich. Wiedzę tę zdobywają w żywy, interaktywny sposób, aktywnie uczestnicząc w warsztatach. W trakcie 2,5 godzinnych spotkań mają miejsce zajęcia m.in. teatralne, plastyczne, muzyczne, kulinarne.
Zajęcia prowadzone są przez pedagogów i edukatorów posiadających wieloletnia praktykę w pracy z dziećmi i młodzieżą przy wykorzystaniu metod pedagogiki tradycyjnej oraz alternatywnej (waldorfskiej, pedagogiki zabawy).
W latach 2004 - 08 zorganizowaliśmy warsztaty dla ponad 30 tys. dzieci.
Nasza fundacja jest stałym beneficjentem wielu funduszy krajowych i zagranicznych.

Lista propozycji dla dzieci realizowanych przez FERSO

Cykl "Mój Zielony Świat":

1..Święto Lnu i Wikliny - Podczas którego dzieci poznają:- Jakie walory zdrowotne posiadają rośliny oleiste i jak stosuje się je w kuchni; - Bajki ludowe, w których występuje len i wiklina;- Jakie znaczenie dla człowieka ma len   oraz inne włókna naturalne; - Jakie przedmioty użytkowe można z nich wykonać a także jak wykorzystują je artyści. (29 wrzesień -3 październik 2008);

2. Święto Kaszy i Zbóż-Skąd się biorą kasze i zboża, jak je rozróżniać oraz właściwie się odżywiać. Oprócz tego muzyka kaszowa, teatr, plastyka i inne niespodzianki. (20-24 października 2008);

3.Święto Królowej Zimy i Tradycji Zimowych ? Podczas którego uczestnicy poznają:
różne zwyczaje i tradycje, które związane są ze świętami Bożego Narodzenia;-Wykonają prezenty świąteczne, dla bliskiej osoby;- różne ciekawe instrumenty muzyczne, dzięki którym można uspokoić nasze nerwy;- Spróbują zimowych smakołyków.(8-12 grudzień 2008);

4.Wiosenne Święto Ptaków - warsztaty przybliżające różnorodność świata ptaków. O ich zwyczajach, wędrówkach, mądrości i sprycie dowiedzą się uczestnicy podczas zajęć plastycznych, teatralnych, muzycznych + poczęstunek (2 ? 6 marzec 2009)

5.Festiwal Małego Podróżnika- przybliżenie kultur z różnych stron świata, pokazanie, iż różnice mogą być fascynujące a nie przerażające. Warsztaty poprowadzą także goście z różnych krajów europejskich. (30 marzec-3 kwiecień 2009)
Warsztaty z cyklu "Mój Zielony Świat", obywające się w Poleskim Ośrodku Sztuki przy ul.Krzemienieckiej 2a (okolice dworca Łódź-Kaliska).
Czas trwania zajęć to ok. 2,5 godz.
Warsztaty odbywające się w placówce zamawiającej:

*Cztery Żywioły (Ziemia, Powietrze,Woda, Ogień)- cykl warsztatów artystycznych wprowadzający dzieci w tajniki otaczającego ich świata. Odkrywanie jego tajemnic nastąpi poprzez zabawy edukacyjne (popularno-naukowe, teatralne, plastyczne, multimedialne) .

Eko-prezenty na Dzień Mamy (maj 2009) - najpiękniejsze prezenty to te, które dzieci wykonują samodzielnie, specjalnie z myślą o własnej mamie. W czasie warsztatów plastycznych dzieci dekorują bawełniane torby barwnymi szablonami kwiatowymi.

Zajęcia wyjazdowe:


*Prawdziwe Zielone Szkoły i Przedszkola-są to kilkudniowe (3,4,5-dniowe) wyjazdy w piękne przyrodnicze miejsca z doświadczonymi instruktorami, gdzie realizowany jest bogaty program edukacyjny. Składają się na niego zajęcia przyrodnicze, artystyczne, historyczne, ekologiczne, regionalne a także wycieczki. Zajęcia prowadzone są metodami warsztatowymi, aktywizującymi grupę do twórczego działania. Staramy się aby zajęcia nie były tylko ?pustą? rozrywką, ale aby była to wiedza potrzebna dzieciom w kształtowaniu ich postaw wobec zjawisk otaczającego ich świata. (Spała, Karolinów, Sulejów) ;

*Zielona Wycieczka to jednodniowa autokarowa wycieczka edukacyjna z doświadczonym przewodnikiem, w czasie której uczestnicy odwiedzą najpiękniejsze miejsca przyrodniczo-historyczne Ziemi Łódzkiej. W trakcie wycieczki odbywają się zajęcia przyrodnicze, historyczne, geograficzne. Odwiedzane są miejsca, w których kultura splata się z naturą i gdzie dzieci mogą doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń.

1."Z biegiem rzeki Pilicy" - Sulejowski Park Krajobrazowy,
2."Tajemnice wielkich wzgórz" - Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich,
3. "W sercu starej puszczy" - Spalski Park Krajobrazowy.

*Wyjazdy integracyjne - jedno lub kilkudniowe wyjazdy dla dzieci, gdzie odpoczynek połączony jest z bogatym programem artystyczno-integracyjnym. Celem wyjazdu jest integracja nowych klas;


*Obozy letnie - dwutygodniowe wyjazdy dla dzieci i młodzieży, gdzie odpoczynek połączony jest z bogatym programem artystyczno-ekologicznym ( wakacje - Bieszczady, Suwalszczyzna);

Informacje oraz rezerwowanie miejsc dla grup należy kierować pod numer telefonu : 500 090 561 (Dariusz Matusiak).
Uwaga: zapisy na Eko-Prezenty na Dzień Mamy pod numerem telefonu: 600 169 073 (Łukasz Mikołajczuk)


Zapraszamy do współpracy!