Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Wolontariat Seniorów w Niemczech – rozpoczynamy rekrutację


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Fundacja FERSO zaprasza osoby w wieku 50 + do udziału w Wolontariacie Seniorów – trzytygodniowym programie wolontariackim w Niemczech. Projekt jest finansowany z budżetu Unii Europejskiej, z programu Grundtvig. Stanowi on jeden z czterech głównych programów sektorowych Lifelong Learning Programme, czyli “Uczenie się przez całe życie”.

 

 

Nazwa projektu: „Taste the Culture!”, czyli zasmakuj kultury – Wolontariat Seniorów w ramach programu Grundtvig.

 

Partnerzy: Fundacja FERSO z Łodzi oraz organizacja Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. z Fürstenwalde w Niemczech.

 

Formularz zgłoszeniowy.doc.


Główna idea: Celem Wolontariatu Seniorów jest integracja obywateli Unii Europejskiej i włączenie nieaktywnych zawodowo seniorów w działania społeczne. Wolontariusze wezmą udział w działaniach promujących ich lokalne zwyczaje kulinarne, które staną się pretekstem do promocji aktywnej postawy obywatelskiej i nawiązania dialogu międzykulturowego.

Planowane działania:

1. Wysyłanie trzech dwuosobowych grup wolontariuszy seniorów z Polski do naszego niemieckiego partnera, organizacji Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V w marcu oraz czerwcu 2013 roku oraz w marcu 2014 roku,

2. Goszczenie dwóch trzyosobowych grup wolontariuszy seniorów z Niemiec w Fundacji FERSO w Łodzi (kwiecień i wrzesień 2013 r.)

3. Umocnienie partnerstwa między dwiema organizacjami pozarządowymi z Polski i Niemiec.

 

Pierwsi wolontariusze polscy wyjadą do Niemiec w terminie 4.03.2013 do 25.03.2013 roku.

 

Termin realizacji projektu: 1sierpnia 2012 – 31 lipca 2014

Wolontariusze polscy wyjadą do Niemiec w trzech turach:

4.03 – 25.03. 2013 – dwóch wolontariuszy

3.06 – 24.06. 2013 – dwóch wolontariuszy

10.03 – 31.03.2014 – dwóch wolontariuszy

Wolontariusze niemieccy przyjadą do Polski w dwóch turach:

8.04 – 29.04. 2013 – trzech wolontariuszy

16.09 – 7.10. 2013 – trzech wolontariuszy

 

Jakich wolontariuszy poszukujemy? Zapraszamy chętnych powyżej 50 roku życia. Liczymy na współpracę z seniorami lubiącymi gotować i odnajdującymi się w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapraszamy osoby, które mają już doświadczenie w prowadzeniu warsztatów, ale również tych, którzy chcieliby zdobyć tę umiejętność. Ponieważ zadania wolontariuszy będą opierały się przede wszystkim na kontaktach z lokalną społecznością bardzo ważna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

 

 

Uwaga! Rekrutację prowadzimy do 15 grudnia 2012 roku.

Organizacja goszcząca w Niemczech - Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V., Stowarzyszenie do Spraw Pomocy Młodzieży i Pracy Socjalnej, mieści się w Fürstenwalde we wschodniej Brandenburgii. Organizacja skupia się na wieloaspektowej działalności skierowanej do społeczności lokalnej. Zapewnia aktywności dla młodzieży. Także tej z mniejszymi szansami oraz zagrożonej wykluczeniem społecznym. Swoje działania kieruje również do dorosłych, prowadząc m.in. szkolenia międzynarodowe.

Oprócz działalności lokalnej, JuSeV propaguje współpracę międzynarodową, dialog międzyreligijny.

Ponadto, stowarzyszenie dysponuje ośrodkiem szkoleniowym, w którym regularnie prowadzi szkolenia proekologiczne, edukując w zakresie zrównoważonego rozwoju, wykorzystania energii słonecznej czy propagowania produktów regionalnych (http://www.jusev.de/).

 

Projekt jest realizowany po to, by:

1. wesprzeć mobilność 12 seniorów w ciągu dwóch lat, aby mogli zdobywać wiedzę i nowe kompetencje, rozwinęli swoje umiejętności językowe,

2. umożliwić seniorom (osobom 50+) podjęcie działalności wolontariackiej w innym kraju europejskim,

3. przyczynić się do rozwoju osobistego uczestników,

4. zacieśnić współpracę między partnerami projektu (organizacjami FERSO z Polski i Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. z Niemiec),

5. promować wolontariat i zwiększyć liczbę wolontariuszy w Łodzi i Fürstenwalde w zbliżonych inicjatywach,

6. dać społecznościom lokalnym szansę skorzystania z potencjału seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.

 

Podróż i ubezpieczenie: Podróż do Niemiec i z powrotem wolontariusze odbywają samodzielnie, sami decydując o tym, jaki środek transportu wybrać, jaki jest dla nich najkorzystniejszy. Koordynator projektu pomoże zaplanować podróż i kupi bilety. Na miejscu wolontariusze będą mieli opłacony transport lokalny.

Osoby ubezpieczone powinny przed wyjazdem poprosić w swoim oddziale NFZ o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu odpowiedniego formularza. Niezależnie od tego każdy wolontariusz będzie objęty dodatkowym ubezpieczeniem gwarantującym bezpłatną opiekę medyczną.

 

Przygotowanie do wyjazdu: Przed wyjazdem do Niemiec, polscy wolontariusze wezmą udział w spotkaniach organizowanych przez Fundację FERSO, w trakcie których zapoznają się ze swoimi prawami i obowiązkami, szczegółowymi zasadami udziału w projekcie oraz zadaniami. Osoby zakwalifikowane do projektu wezmą udział w trwającym dwa miesiące kursie języka angielskiego oraz przygotowaniu osobistym i kulturalnym. Przed wyjazdem wolontariusze będą proszeni o zebranie materiałów związanych z kuchnią narodową i zwyczajami z nią związanymi.

 

Zadania wolontariuszy w czasie wyjazdu:

1. wolontariusze będą zaangażowani w cały proces przygotowania i realizacji wydarzeń związanych z prowadzonymi przez siebie warsztatami

2. wolontariusze wezmą udział w działaniach na rzecz promocji kontaktów międzykulturowych

3. wolontariusze wezmą udział w zajęciach promujących dialog międzygeneracyjny

 

Wsparcie: Koordynatorka projektu z Fundacji FERSO, Aleksandra Bukowczyk, odpowie na wszelkie pytania wolontariuszy, przygotuje z nimi wszystkie praktyczne elementy udziału w projekcie. Pomoże także przygotować się merytorycznie. W trakcie pobytu w Fürstenwalde koordynatorka z FERSO będzie w stałym kontakcie z wolontariuszami (telefonicznym i przez Internet). Na miejscu wolontariuszami będzie opiekowała się osoba wyznaczona przez organizację Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. znająca język angielski i niemiecki (tzw. mentor). Opiekun organizacji goszczącej wyjaśni wolontariuszom zadania, zapozna z miejscem pracy i zakwaterowania, będzie do ich dyspozycji przez cały okres trwania wyjazdu.

 

Finansowanie: Wszystkie wydatki związane z wyjazdem i działaniami wolontariuszy są finansowane z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" Grundtvig. Program finansuje przejazd wolontariuszy seniorów z dowolnego miejsca w Polsce do miejscowości Fürstenwalde w Niemczech i z powrotem, ubezpieczenie na czas podróży i pobytu za granicą, zakwaterowanie, wyżywienie, przygotowanie językowe oraz działania związane z promocją projektu.

 


Do  31 grudnia 2012 czekamy na Państwa formularze zgłoszeniowe: WZÓR FORMULARZA do pobrania. Kopie formularza są też dostępne w naszym biurze przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73.


W razie pytań o  projekt, lub formę zgłoszenia, prosimy o kontakt z Olą pod numerem telefonu kom. 505-450-526 lub e-mailem  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Serdecznie zapraszamy!

 

Formularz zgłoszeniowy.doc.

 

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.