Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Współpraca międzynarodowa


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

współpraca międzynarodowa

Cztery niezwykłe gry planszowe, które powstały w ramach szkolenia "Historical Location Base Games". Gotowe do wydruku i grania. Efektywnie uczą o przestawionych aspektach historii. Polecane dla całych rodzin jak również dla nauczycieli do pracy z młodzieżą.

 

Henry VIII i jego małżonki

 

Joust.do it - board.game

 

Myths.and.rumors

 

BE.AN.ACIENT.GOD

 

 

 

Szkolenie odbyło się w ramach projektu Historical Location Base Games realizowanego przy wsparciu programu Erasmus+.

 

Projekt  „Szkoła młodych mówców – kluby debatanckie w okręgu winnickim.Edycja 2.” dobiegł końca, a my zamieszczamy nagrania z debat, które miały miejsce podczas zakończenia projektu, w dniach 31.05-02.06.2018

https://www.youtube.com/watch?v=piZeemtnfO4

https://www.youtube.com/watch?v=M7eniDtw8MA

https://www.youtube.com/watch?v=5GxGAmyg9jw

----

Projekt finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA-Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, realizowany przez Fundację Ferso i Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Promuje Łódzkie .

Projekt "Szkoła młodych mówców – kluby debatanckie w okręgu winnickim.Edycja 2.” dobiegł końca! 


W dniach 31.05-02.06 przedstawiciele naszej Fundacji udali się do okręgu winnickiego na Ukrainie aby uczestniczyć w pokazowych debatach i konferencji finałowej. 
Wszyscy uczestnicy wydarzeń solidnie się przygotowali, jak również po raz kolejny ujęli nas swoją gościnnością i otwartością. 


Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie, otwartość i pomoc wszystkim nauczycielom, nauczycielkom,uczennicom i uczniom biorącym udział w projekcie, dyrekcji szkół, wolontariuszom, Pracowników Winnickiego Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego w Winnicy, Pracownikom Winnickiego Obwodowego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli, Pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego -Panu Michałowi Pietrankowi i Pani Barbarze Rybak, Pracownikom Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a szczególnie Pani Barbarze Muras, Panu Igorowi Mertyn, szkołom, organizacjom i placówkom edukacyjnym w regionie łódzkim. 
Życzymy, by kluby debatanckie rozwijały się i stale zwiększały liczbę uczestników.

 

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć tutaj.

 

Projekt finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA-Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, realizowany przez Fundację Ferso i Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Promuje Łódzkie .

Studenci z STO, których gościliśmy w kwietniu, w czasie pobytu w Polsce stworzyli trzy krótkie reportaże na temat wizyty. Wszystko odbyło się pod okiem i przy wsparciu p. Igora Mertyn - studenta PWSFTviT w Łodzi.

Rezultaty pracy można obejrzeć tutaj.

---

Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND , którego administratorem jest Fundacja Liderzy Przemian

W dniach 16-26 kwietnia gościli u nas studenci z Ukrainy, Białorusi i Rosji w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND. Mieli oni okazję spotkać się z przedstawicielami samorządu i biznesu: Urzędu Marszałkowskiego - Promuje Łódzkie, polityki (biuro Posła Jacek Saryusz-Wolski), Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, organizacji społecznych i pozarządowych: Łódzkie Hospicjum dla Dzieci , EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi , mediów: Radio Łódź, przedsiębiorcami i spółdzielcami - Fiero! Pizza, wolontariuszami EVS z Fundacji IDT, studentami - IAESTE UMed Łódź oraz Studenckie Koło Naukowe MAIN. Przez cały czas trwania wizyty pod okiem studenta Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi - Igor Mertyn uczestnicy uczyli się jak tworzyć materiał filmowy, reportaż, który zaprezentowali ostatniego dnia. Wkrótce umieścimy je tutaj :) W ramach wizyty odbyło się także szkolenie nt. prowadzenia debat oksfordzkich, pracy projektem, budżetu obywatelskiego oraz samorządu w Polsce. Studenci zwiedzili też urokliwy Księży Młyn Łódź, poznali historię łódzkiego przemysłu włókienniczego, Muzeum Kinematografii, odwiedzili Warszawę oraz m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Niedzielę spędzili w domu polskiej rodziny, gotując, śpiewając i wspólnie celebrując czas. Co ważne, także polscy wolontariusze i współpracownicy Fundacji mogli lepiej poznać kuchnię i kulturę krajów, z których przybyli nasi goście, a wszystko za sprawą wieczorku kulturowego, przygotowanego przez uczestników.

Wszystkim goszczącym nas organizacjom, instytucjom, osobom serdecznie dziękujemy za przyjęcie i pomoc w organizacji wizyty. Dziękujemy opiekunom grupy, tłumaczom i wolontariuszom za poświęcony czas i energię!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tutaj.

 ---

Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND , którego administratorem jest Fundacja Liderzy Przemian

Tym razem nauczyciele z Winnicy przyjechali do nas, by zobaczyć, jak w regionie łódzkim działają szkoły, przedszkola, placówki edukacyjne oraz by wziąć udział w warsztatach nt. debat oksfrodzkich i pracy projektem.
Choć program wizyty był napięty, uczestnicy z zaciekawieniem odwiedzali każde miejsce, zadawali pytania i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Spotkania z wieloma osobami ze świata edukacji formalnej i nieformalnej dostarczyły nowej wiedzy, inspiracji i pozwoliły spojrzeć na proces nauczania z innej perspektywy.
Teraz czas działać na Ukrainie!
Natomiast Fundacja Ferso wraz z partnerami projektu serdecznie dziękuje za przygotowanie spotkań, czas i otwartość Panu Prezydentowi Sieradza Pawłowi Osiewale oraz Urzędowi Miasta Sieradza , Państwowej  Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Panu Igorowi Mertyn, Pani Barbarze Muras i Barbarze Wrąbel z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Panu Tomaszowki Kłos - Dyrektorowi Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego, Pani Bożenie Będzińskiej - Wosik i całej Kadrze Pedagogicznej z Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi, Panu Sławomirowi Fater z CKZiU Nowoczesnych Technologii WŁ w Łodzi, Szkole Podstawowej nr 162 w Łodzi, Szkole Gortata - ŁódźPrzedszkolu nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im.„Jasia i Małgosi” w Sieradzu, Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Sieradzu, Szkole Podstawowej nr 8 w Sieradzu.

Relacja zdjęciowa z wizyty do obejrzenia tutaj: zdjęcia

---
Projekt finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA-Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, realizowany przez Fundację Ferso i Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Promuje Łódzkie .

W dniach 25.02.-03.03. 2018 r. Fundacja Ferso w ramach wizyty studyjnej gościła grupę samorządowców z Ukrainy, z obwodów chmielnickiego i żytomierskiego w ramach projektu „System zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego – polskie doświadczenia”.

Celem projektu było zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem samorządu w Polsce. W czasie wizyty odbyły się spotkania z przedstawicielami gmin i powiatów z województwa łódzkiego: Konstantynów Łódzki,  Brójce, Maków, Skierniewice, spotkanie w Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Biurze ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, warsztaty w 3 Piętrach na temat zarządzania metodą coachingu i pracy metodą projektu oraz zwiedzanie Łodzi.

Uczestnicy to w dużej części wójtowie nowopowstałych gmin. Termin wizyty był związany z wdrażaniem aktualnie na Ukrainie reformy samorządowej i tworzeniem po raz pierwszy w tym kraju podstawowej jednostki samorządu jaką jest gmina.

Wizyta odbyła się w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Wszystkim partnerom, instytucjom, organizacjom i gminom serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie naszych gości. Jesteśmy przekonani, że na długo zapamiętają spotkania i zainspirują się do wdrażania zmian w swoich środowiskach.

Relacja zdjęciowa znajduje się tutaj .

---

Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu STUDY TOURS TO POLAND, którego administratorem jest Fundacja Liderzy Przemian.

Zaczęło się!

W dniu 9 lutego 2018, w Winnicy na Ukrainie, w towarzystwie wielu gości oficjalnie rozpoczęliśmy projekt "Szkoła młodych mówców - kluby debatanckie w okręgu winnickim. Edycja 2."

Bierze w nim udział 27 nauczycieli. Przybyli oni do Winnicy by pod okiem trenerów z Ferso wziąć udział w szkoleniu. W czasie jego trwania poznali bliżej projekt, ale przede wszystkim zapoznali się z zasadami debaty oksfordzkiej, która będzie teraz ich narzędziem pracy z uczniami, jej efektami wszyscy podzielą się na spotkaniu w Łodzi.

Relacja zdjęciowa tutaj: zdjęcia

---

Projekt finansowany ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA-Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji, realizowany przez Fundację Ferso i Winnickie Obwodowe Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego Promuje Łódzkie .

 

Już wkrótce na platformie edukacyjnej "Edu explorer" powstałej w ramach tego właśnie projektu zostaną zamieszczone materiały edukacyjne dla nauczycieli i edukatorów przedmiotów humanistycznych. Wśród nich znajdzie się również broszura nt. edukacji nieformalnej przygotowana przez Fundację Ferso oraz Organizację "Children Forever" z Rumunii.

Broszura będzie opublikowana w języku angielskim i polskim.

Broszura jest produktem intelektualnym projektu „Innowacyjne praktyki dydaktyczne dla edukacji – Edu explorer”. Projekt realizowany jest przez organizację CCD Neamt z Rumunii, w partnerstwie ze szkołami z Włoch i Hiszpanii oraz organizacjami pozarządowymi z Polski i Rumunii, trwa od września 2015 do sierpnia 2017.

W projekcie EDU Explorer uczestniczy ok. 150 uczniów, nauczycieli, trenerów.

 

Projekt jest finansowany ze środków programu Erasmus +.

W dniach 22-24.03.2017 r. w Leganes, niedaleko Madrytu,  w Hiszpanii odbyło się ostatnie już spotkanie koordynatorów projektu. Przedstawiciele szkół i organizacji pozarządowych z Włoch, Hiszpanii, Polski i Rumunii rozmawiali o dokonanych działaniach w projekcie, zebranych doświadczeniach oraz planach na przyszłość.  Instytut „Julio Verne” z Leganes przygotowała też atrakcję – możliwość obejrzenia musicalu przygotowanego przez uczniów tej szkoły. To również była okazja do wymiany doświadczeń, opinii, porównania jak się pracuje w różnych miejscach. Razem z przedstawicielami org. Pozarządowej „Children Forever” z Rumunii rozmawialiśmy też na temat naszej wspólnej publikacji. Był to również czas na spotkanie z dyrekcją, nauczycielami szkoły w Leganes poznanie placówki oraz okolic.

 

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Innowacyjne praktyki dydaktyczne dla edukacji – Edu explorer”. Projekt realizowany jest przez organizację CCD Neamt z Rumunii, w partnerstwie ze szkołami z Włoch i Hiszpanii oraz organizacjami pozarządowymi z Polski i Rumunii, trwa od września 2015 do września 2017.

W projekcie EDU Explorer uczestniczy ok. 150 uczniów, nauczycieli, trenerów.

 

Projekt jest finansowany ze środków programu Erasmus +.

 

Subcategories

Gra miejska - Magiczne Czółenko

 

Jako podsumowanie  projektu zorganizowaliśmy grę miejską "Magiczne Czółenko". Gra odbyła się dwukrotnie w sobotę i niedzielę (8 i 9 września o 10.00) . Gra powstała jako wynik Szkolenia Międzynarodowego "Historical Location Base Games". Gra polegała na podroży po miejscach związanych z Tkacką Łodzią i poznaniem różnych technik tkackich. Udział wzięło łącznie prawie 40 osób.
Gra prowadzona była w języku angielskim.

Relacja zdjęciowa dostępna tu >>>

 

Podsumowanie projektu - Historical location-based games

 

W dniach 26.04-04.05 uczestnicy z Czech, Grecji, Francji, Włoch i Polski zgłębiali wiedzę i umiejętności nt. tworzenia różnych rodzajów gier historycznych, eventów, promocji wydarzeń. Wspaniale spędzony czas zaowocował m.im. własnych planszówek i gier miejskich (choć na terenie wiejskim) oraz ponownemu odkryciu... berka :D Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania osób i instytucji, które podzieliły się wiedzą, doświadczeniem w zakresie organizacji i tworzenia gier - czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Gralnia - Gry bez prądu, którym serdecznie dziękujemy :) Szczególne podziękowania kierujemy do Grodzisko Rzeczyca i Ród Dębowego Liścia za wspaniałe ugoszczenie nas, wraz z pieczeniem chleba :) Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas zaowocuje wieloma pomysłami na gry w różnych zakątkach świata ;) --- Projekt został sfinansowany ze środków Erasmus +.

Relacja zdjęciowa dostępna tu >>>

Przygotowane do grania przez uczestników gry planszowe oraz gry miejskie i guest dostępne do pobrania  tu >>>

 

Ośrodek szkolący i konsultacyjny  programu "Młodzież w działaniu" oraz Regionalny Punkt Eurodesk

działające przy Fundacji FERSO - konsultacje indywidualne dla osób i organizacji z woj. łódzkiego

 
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby planujące bądź już realizujące projekty programu "Młodzież w działaniu" na konsultacje indywidualne. W ich trakcie konsultant programu wpiera indywidualnie- pozwala przedyskutować swój pomysł na projekt, zasięgnąć porady dotyczącej prawidłowego wypełnienia wniosku o fundusze, zrealizowania już zaakceptowanego projektu bądź właściwego rozliczenia działań.
Konsultanci to osoby od lat praktycznie realizujące projekty programu, przeszkolone do swojej pracy przez Narodową Agencję programu "Młodzież w działaniu", na bieżąco informowani o zmianach w programie.
Forma konsultacji: telefoniczna, mailowa, osobista
Informacje ogólne, Akcje 1.1- Wymiany, 1.2- Inicjatywy,
Akcja 1.3 - Młodzież w Demokracji, 4.3 - szkolenia i tworzenie sieci, 5.1 - polityka młodzieżowa
Joanna Jędrzejczak
Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Skype: fundacja.ferso
2- Wolontariat Europejski - Gabriela Zajfert
Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Konsultacje osobiste PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ MAILOWYM.
ul. Piotrkowska 85, prawa oficyna, pierwsze piętro
Serdecznie zapraszamy!
<span style="font-size: smal

RITA

 

Celem programu jest wsparcie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach byłego bloku wschodniego, przede wszystkim poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem. Realizacja powyższego celu ma się odbywać poprzez wsparcie eksperckie, edukację i ustanawianie kontaktów z osobami lub instytucjami z tych krajów w ramach inicjatyw, które w pierwszym rzędzie byłyby realizowane na terenie Polski. Istotnym zadaniem programu ma być udział w kształtowaniu nowych elit i liderów intelektualnych, gospodarczych i politycznych, otwartych na wartości świata zachodniego, gotowych i zdolnych do działania na rzecz demokracji, gospodarki rynkowej oraz społeczeństwa obywatelskiego.

 

Study Tours to Poland służą poznaniu Polski i wymianie doświadczeń w zakresie demokratycznych i wolnorynkowych przemian, budowaniu państwa prawa, wzmacnianiu społeczności lokalnych i inicjatyw obywatelskich. W ramach STP zapraszani są do Polski wyróżniający się studenci z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii i Federacji Rosyjskiej (z obwodu kaliningradzkiego i leningradzkiego) na kilkunastodniowe wizyty przy polskich ośrodkach akademickich.

Informacja pochodzi ze strony www.studytours.pl

RITA

Program sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności RITA/STP - Wizyty Studyjne w Polsce 2011, realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Fundację "Borussia".

 

PROGRAM SEKTOROWY GRUNDTVIG

w programie "Uczenie się przez całe życie"

(Lifelong Learning Programme - LLP)

W sierpniu 2011 roku FERSO rozpoczęło realizację dwuletniego Projektu Partnerskiego Grundtviga pt. ECLIPSES, którego głównym zamierzeniem jest wymiana doświadczeń i rozszerzenie współpracy pomiędzy organizacjami zaangażowanymi w niezawodową edukację dorosłych w Europie. Tematyka projektu dotyczy edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju.

 

Nazwa projektu "ECLIPSES" jest akronimem angielskich wyrazów, zakreślających jego tematykę:

 

Ecological Citizenship and Lifestyle;

Intergenerational Partnership and Solidarity;

Economy and Sustainability;

 

a po polsku: Ekologiczny styl życia. Międzygeneracyjne partnerstwo i solidarność. Ekonomia i Zrównoważony Rozwój. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony, abyście mogli Państwo lepiej poznać naszą inicjatywę.

 

 

„Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”

PROGRAM SEKTOROWY GRUNDTVIG


w programie "Uczenie się przez całe życie"

(Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 - 2013

 

Od sierpnia 2010 do lipca 2012 r. Fundacja FERSO, wraz z bułgarskim partnerem Ecomission 21st Century,  realizuje Projekt Wolontariatu Seniorów pt. "Senior Environmentalists" w ramach programu Grundtvig. Jest on skierowany do osób w wieku 50+. W ramach projektu oferujemy m.in. trzytygodniowe wyjazdy w charakterze wolontariuszy do naszego bułgarskiego partnera i zaangażowanie się w działania proekologiczne oraz obywatelskie. Wolontariusze w ramach projektu otrzymają wsparcie językowe, kulturalne i osobiste.

 

Polecamy STRONĘ INTERNETOWĄ naszego bułgarskiego partnera- organizacji Ecomission 21st Century.

PROGRAM SEKTOROWY GRUNDTVIG


w programie "Uczenie się przez całe życie"

(Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 - 2013

 

Od sierpnia 2011 do lipca 2013 r. Fundacja FERSO, wraz z włoskim partnerem Fattoria Pugliese Diffusa  realizuje Projekt Wolontariatu Seniorów pt. "Senior Urban  Rural Environmentalists" w ramach programu Grundtvig. Jest on skierowany do osób w wieku 50+. W ramach projektu oferujemy m.in. dwa trzytygodniowe wyjazdy w charakterze wolontariuszy do naszego włoskiego partnera i zaangażowanie się w działania proekologiczne oraz obywatelskie. Wolontariusze w ramach projektu otrzymają wsparcie językowe, kulturalne i osobiste.

 

Polecamy STRONĘ INTERNETOWĄ organizacji Fattoria Pugliese Diffusa - naszego włoskiego partnera.

Wolontariat Seniorów z Niemcami

PROGRAM SEKTOROWY GRUNDTVIG

w programie "Uczenie się przez całe życie"

(Lifelong Learning Programme - LLP) 2007 – 2013

www.grundtvig.pl



Od sierpnia 2012 do lipca 2014 r. Fundacja FERSO, wraz z niemieckim partnerem Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. realizuje Projekt Wolontariatu Seniorów pt. „Taste the Culture!" w ramach programu Grundtvig. Jest on skierowany do osób w wieku 50+. W projekcie oferujemy m.in. trzy trzytygodniowe wyjazdy w charakterze wolontariuszy do naszego niemieckiego partnera i zaangażowanie się w działania obywatelskie wykorzystujące zwyczaje kuchni narodowych jako pretekst do wymiany i kontaktów międzykulturowych.

Wolontariusze w ramach projektu otrzymają wsparcie językowe, kulturalne i osobiste.

Polecamy STRONĘ INTERNETOWĄ organizacji Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V – naszego niemieckiego partnera.