Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20
Biobudownictwo
Ekodomy dla każdego
Promowanie ekologicznych technologii wznoszenia budynków, prezentacja różnego rodzaju systemów energetycznych to główne cele powstania Polskiego Centrum Ekotechnologii Budowlanych w Mniszkowie (woj.łódzkie).
Ośrodek ma pełnić funkcje edukacyjne, dydaktyczne, naukowe i badawcze.
Ma służyć naukowcom, ekologom, firmom budowlanym oraz tym wszystkim którzy chcą budować w sposób przyjazny dla ziemi i człowieka.
Dodatkowo w końcowym etapie powstanie muzeum Światowych Technologii Budowlanych, prezentujące przekrój przez dawne, nowatorskie i zapomniane technologie wznoszenia budowli.
Jednym z aspektów projektu, jest opracowanie na polskie warunki bardzo tanich technologii budowlanych, które mogą być dostępne dla przeciętnego "Kowalskiego", czyli domy tanie, trwałe i niezwykle ekonomiczne w eksploatacji, technologii idealnej do wykorzystania w budownictwie socjalnym.
Inicjator projektu - Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FERSO) zaproponuje następujące typy budowli:
-
Earthship - dom zeroenergetyczny
-
Strawbale - kostki słomy
-
Earthbag - worki z ziemią
-
Earth sheltered - domy z izolacją ziemną
-
Cordwood - drewno + glina
-
Papercrete - domy z masy papierowej
-
Adobe - cegła gliniana suszona na słońcu
-
Rammed earth - domy z ubijanej ziemi
Inne eksperymentalne materiały
Earthship - dom z opon i ziemi
Do ich budowy nie trzeba żadnej szczególnej wiedzy ani umiejętności - jednym z podstawowych założeń tego konceptu jest możliwość samodzielnego postawienia tego typu domu przez jego przyszłych mieszkańców.
Earthshipy to pasywnie ogrzewane, autonomiczne budynki konstruowane niskim kosztem z lokalnie dostępnych materiałów - w tym ziemi - i odpadów. Ważny element konstrukcyjny stanowią zużyte opony samochodowe, z których każda wypełniona jest ubitą ziemią. Dodatkowo w ścianach umieszcza się stare aluminiowe puszki, szklane butelki i podobne śmieci. Używając ich do konstrukcji wykorzystujemy je bezpośrednio, bez konieczności recyklingu, oszczędzając z jednej strony na energii, a z drugiej - na materiałach budowlanych. Estetyka budynku na tym nie cierpi, gdyż odpady są ukryte pod grubą warstwą glinianego tynku. Taka konstrukcja zapewnia olbrzymią masę termiczną, która umożliwia ogrzewanie całego budynku wyłącznie energią słoneczną, w praktycznie każdym klimacie. Promienie słońca, wpadając do środka przez przeszkloną południową ścianę padają na ściany i podłogę, ogrzewając je. Energia zmagazynowana w ścianach oddawana jest w ciągu nocy, co pozwala utrzymać wewnątrz domu temperaturę kilkunastu stopni Celsjusza, nawet zimą.
Zasadniczą i podstawową z korzyści płynących z mieszkania w earthshipie jest brak w zasadzie jakichkolwiek rachunków za wodę, kanalizację, prąd - wszystkie potrzeby takiego domu i jego mieszkańców zaspokajane są przez okoliczną przyrodę; wykorzystują wyłącznie naturalny opad, wiatr i energię słoneczną.
Woda z deszczu i topniejącego śniegu zbierana jest z powierzchni całego dachu do specjalnego zbiornika cysterny. Dzięki rozbudowanemu procesowi filtracji jest oczyszczana do stanu przydatności do spożycia. W domu wykorzystuje się potrójny obieg tej samej wody.
Ścieki z pralki, prysznica czy zlewu zwany jest wodą szarą i trafia do kanalizacji z systemem filtrów, a następnie nawadnia grządkę roślin rosnących przy południowej, przeszklonej ścianie. Niewykorzystana szara woda pompowana jest wedle potrzeb do rezerwuaru toalety i wykorzystana w spłuczce. Tym samym produkuje się tzw. czarną wodę, która trafia do zbiornika z którego przesącza się do grządek umieszczonych poza domem. Grządki te odizolowane są od wód gruntowych, by uniknąć ich skażenia.
Najczęściej wykorzystywaną kombinacją do uzyskiwania prądu to panele słoneczne, wiatrak i zestaw baterii. W większości miejsc na świecie codziennie albo wieje, albo świeci słońce. Energia pozyskana w tych momentach magazynowana jest w bateriach i wykorzystywana w ciągu dnia według potrzeb. W miejscach, gdzie jest dostęp do strumienia lub rzeki, warto zastanowić się nad podłączeniem turbiny wodnej, gdyż płynąca woda może być bardzo wydajnym i całkowicie odnawialnym źródłem prądu.
Zalet earthshipów jest znacznie więcej - można by tu wymienić stosunkowo niskie koszty budowy, praktycznie zerowy wpływ takiej konstrukcji na naturę i wiele innych.
W Polsce po wybudowaniu pierwszego Earthshipa, zbadaniu konstrukcji przez Politechnikę Łódzką i Narodową Agencję Poszanowania Energii, przedstawicielem Earthship Biotecture w Polsce będzie Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Chcesz wiedzieć więcej o tej niewzykłej technologi zobacz po polsku: www.earthship.pl
lub po angielsku: www.earthship.net
Partnerzy projektu: