Celem Festiwalu jest poznanie różnorodności kulturowej Europy poprzez naukę tańców regionalnych i narodowych polskich i europejskich.
Historia festiwalu
I edycja
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 23 maja 2003 roku. Do udziału w finale konkursu zgłosiło się 10 szkół. Ostatecznie w konkursie wzięły udział 4 szkoły: 2 gimnazja i 2 szkoły podstawowe.
Zgodnie z regulaminem w konkursie mogły brać udział tylko gimnazja i uczniowie z piątych i szóstych klas szkół podstawowych. W tej edycji każda drużyna brała udział w trzech konkurencjach: taniec polski, taniec europejski i twórcy kultury europejskiej. W jury zasiedli pani Ewa Czerska - metodyk wychowania fizycznego , pani Beata Rubinkowska - instruktor tańca oraz pan Janusz Ślizień - instruktor tańca.
II edycja
Druga edycja festiwalu odbyła się 23 kwietnia 2004 roku. Akces do konkursu zgłosiło 21 szkół. Tym razem w finale wzięło udział 9 placówek: 2 szkoły ponadgimnazjalne, 2 gimnazja, 4 szkoły podstawowe i 1 przedszkole. W tej edycji zasadniczej zmianie uległ regulamin. Z konkursu wyeliminowaliśmy konkurencję wiedza o twórcach kultury europejskiej. Zmiany umożliwiały również udział w konkursie drużynom ze szkół ponadgimnazjalnych. W jury zasiedli pani Ewa Czerska - metodyk wychowania fizycznego , pani Beata Rubinkowska - instruktor tańca oraz pan Janusz Ślizień - instruktor tańca.
III edycja
Trzecia edycja festiwalu odbyła się 20 maja 2005 roku. W tej edycji w finale wzięło udział 12 placówek: 3 szkoły ponadgimnazjalne, 2 gimnazja, 6 szkół podstawowych i 1 przedszkole. W tej edycji do konkursu zostały zaproszone szkoły z całego województwa łódzkiego. Do jury zaprosiliśmy panią Dorotę Markowską i panią Aleksandrę Sowińską - instruktorki tańca.
IV edycja
Czwarta edycja festiwalu odbyła się 12 maja 2006 roku tym razem w Pałacu Młodzieży. W finale wzięło udział 8 szkół: 2 gimnazja i 6 szkół podstawowych. Finał tej edycji został poprzedzony warsztatami tańca dla nauczycieli. Warsztaty były bezpłatne. Ich sponsorem było warszawskie Stowarzyszenie Szkoła Liderów. W jury zasiedli pani Ewa Czerska - metodyk wychowania fizycznego , pani Beata Rubinkowska - instruktor tańca oraz pan Janusz Ślizień - instruktor tańca.
V edycja
Piąta edycja festiwalu odbyła się 30 maja 2007 roku w Pałacu Młodzieży. Do finału zgłosiło się 12 szkół: 2 szkoły ponadgimnazjalne, 5 gimnazjów, 5 szkół podstawowych.
VI edycja
Finał IV edycji festiwalu odbył się 15 maja 2008 r. w Pałacu Młodzieży. Do udziału zgłosiło się 16 szkół z województwa łódzkiego. Ostatecznie w finale wzięło udział 8 szkół - 3 szkoły ponadpodstawowe oraz 5 szkół podstawowych. W sumie wystąpiło 80 uczestników przygotowanych przez 14 nauczycieli. Nagrody rozdano w dwóch kategoriach szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Wszyscy laureaci, uczestnicy i opiekunowie drużyn zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi.
W roku szkolnym 2008/2009 odbyła się już siódma edycja festiwalu. Organizatorem konkursu była Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz po raz pierwszy Gimnazjum nr 17 w Łodzi.