Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Przedszkola i Szkoły Zrównoważonego Rozwoju


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Przedszkola i Szkoły Zrównoważonego Rozwoju

 

 
Wraz z końcem kwietnia 2016 roku Fundacja FERSO zakończyła realizację projektu "Przedszkola i Szkoły Zrównoważonego Rozwoju". Projekt skupił się wokół problemu niskiego poziomu partycypacji w społecznościach łódzkich placówek oświatowych poziomu przedszkoli i szkół podstawowych. Jako społeczność rozumiano dyrekcję, nauczycieli, rodziców, dzieci i inne osoby z otoczenia. Szczególne różnice w oczekiwaniach na temat współdecydowania o życiu placówki zauważono pomiędzy rodzicami, a nauczycielami. Okazało się również, że słaba jest umiejętność komunikacji i współpracy w badanych placówkach.
Zamierzeniem projektu było wsparcie grupy łódzkich placówek w wypracowaniu, przetestowaniu i udoskonaleniu standardów partycypacji w ich społecznościach.
Placówki otrzymały pomoc merytoryczną w postaci szkoleń, w tym dedykowanych warsztatów konsultacyjnych w każdej z nich, oraz wsparcia opiekuna merytorycznego. Dzięki temu społeczności zawiązały Kluby Współpracy w 3D i opracowały plany działań ekologicznych na swoim terenie – plany, które uwzględniały działanie poprzez partycypację. Następnie przeprowadzono te działania, wypromowano w ramach konkursu i poddano ewaluacji, a zespół projektu opracował publikację „Przepisy na partycypację” zbierającą wiedzę potrzebną do budowania partycypacji w społecznościach przedszkolnych i szkolnych. Doświadczenia Klubów zostały włączone do publikacji, która w lekki i przystępny sposób prowadzi przez kolejne etapy włączania rodziców i dzieci w decyzje, konsultacje i współodpowiedzialność za życie placówki. Projekt podsumowaliśmy na konferencji WSPÓŁPRACA W 3D, gdzie placówki sieci Przedszkoli i Szkół Zrównoważonego Rozwoju otrzymały certyfikaty z odznakami.
Beneficjentami projektu było 16 łódzkich placówek oświatowych oraz ich społeczności (rodzice, nauczyciele i dzieci).
Projekt realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

Do pobrania opracowane w ramach projektu:
- Raport BADANIE DOTYCZĄCE PARTYCYPACJI W ŁÓDZKICH PLACÓWKACH SZKOLNYCH I PRZEDSZKOLNYCH W RAMACH PROJEKTU „Przedszkola i Szkoły Zrównoważonego Rozwoju”. Do pobrania TUTAJ
- Publikacja PRZEPISY NA PARTYCYPACJĘ Do pobrania TUTAJ
<span style="font-s

Fundacja FERSO zaprasza łódzkie przedszkola i szkoły podstawowe do udziału w KONKURSIE NA INICJATYWĘ EKOLOGICZNĄ Z ZASTOSOWANIEM PARTYCYPACJI W PLACÓWCE.

WSPÓŁPRACA W 3D to program o charakterze ekologicznym, który rozwinie współpracę społeczności Waszej placówki. Przyłączcie się do sieci łódzkich przedszkoli i szkół, opracujcie plan na inicjatywę i razem działajcie na rzecz dzieci i placówki. Dobra komunikacja, współpraca, ekologia i zdrowie - o to zawsze warto zadbać! Program skierowany jest do publicznych i prywatnych przedszkoli i szkół podstawowych z Łodzi. Termin działań: wrzesień 2015 – kwiecień 2016.


Jego celem jest zwiększanie jakości działań w przedszkolach, a także szkołach podstawowych. Umożliwia on  nawiązanie dobrej współpracy zarówno między wszystkimi grupami-uczestnikami życia placówki (nauczyciele – rodzice – dzieci), jak i pomiędzy między nimi nawzajem.

Ekologicznie znaczy etycznie. Dlatego w projekcie:

  1. W projekcie zrezygnowaliśmy z gadżetów – ograniczając konsumpcję ograniczamy ilość zużytej energii i zasobów, w tym wody.
  2. Używamy biodegradowalnych środków czystości.
  3. Zakupiliśmy rower dla personelu projektu – w ten sposób ograniczamy emisję CO2 ze spalania paliw kopalnych i przyczyniamy się do ochrony klimatu.
  4. Napoje i jedzenie na cele projektu kupujemy w dużych opakowaniach – mniej opakowań oznacza mniej zużytych zasobów, mniej śmieci i mniej energii potrzebnej do powtórnego przetworzenia.
  5. Artykuły spożywcze staramy się kupić u producentów lokalnych – nie popieramy transportu żywności na duże odległości, wspieramy społeczność lokalną.
  6. Publikację wydamy na eko-papierze, a ilość egzemplarzy ograniczymy do minimum udostępniając również wersję elektroniczną – mniej zużytego papieru to mniej ściętych drzew, mniej zużytej wody i energii.
  7. Segregujemy odpady, nie używamy opakowań styropianowych.
  8. W biurze oszczędzamy energię i papier.
  9. Unikamy jednorazówek: jeśli to możliwe używamy naczyń, sztućców i obrusów wielorazowych.
  10. Do serwisu kawowego kupujemy kawę  i herbatę fair trade – w ten sposób przyczyniamy się do ochrony praw producentów z krajów Globalnego Południa i ich rodzin i do sprawiedliwej zapłaty za ich pracę.

 

Realizujemy inicjatywę społeczną mającą na celu polepszenie współpracy pomiędzy szkołami i przedszkolami, a rodzicami. Potrzebujemy Waszych opinii w tej sprawie, chcemy dowiedzieć się czego Wy potrzebujecie, aby ta współpraca była dobra.

Uprzejmie prosimy Was o wypełnienie poniższej anonimowej ankiety - zajmie Wam to kilka minut, a dla nas będzie cennym źródłem informacji.