Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystembfstop has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/system/bfstop/bfstop.php on line 18
Łódzkie Centrum Obywatelskie


Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentselect_simplyviewer has a deprecated constructor in /home/ferso/domains/ferso.org/public_html/plugins/content/select_simplyviewer/select_simplyviewer.php on line 20

Łódzkie Centrum Obywatelskie

ŁCO – to miejsce specjalnie stworzone z myślą o łódzkim III sektorze i jego działaczach.Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z działaniami na rzecz społeczeństwa i dla tych bardziej doświadczonych. To miejsce, gdzie Ci którzy już mają trochę doświadczenia – mogą i chcą dzielić się tym z innymi. Centrum działa w terminie 01.07.2013 – 31.12.2018r. 

Centrum odpowiada na aktualne potrzeby w naszym mieście. Jest tym czego brakowało w tworzeniu silnego sektora obywatelskiego. Bardzo ważnym zadaniem Centrum jest takie wsparcie organizacji z naszego regionu, aby mogły one spełniać swoje cele statutowe w sposób bardziej spójny i wydajny. Chcemy pomóc organizacjom w tym, co często powoduje niechęć do działania (brak pewnej konkretnej wiedzy, braki lokalowe, braki sprzętowe, doradztwo specjalistyczne, współpraca z administracją publiczną). ŁCO będzie pracować na kilku głównych płaszczyznach:

1. Usługi szkoleniowe

2. Indywidualne usługi doradcze

3. Spotkania specjalistyczne

4. Wsparcie techniczne dla organizacji

5. Działania integrujące III sektor

Działanie Centrum jest możliwe dzięki współpracy 3 podejmujących to zobowiązanie organizacji dysponujących doświadczeniem oraz odpowiednimi zasobami we wspieraniu środowiska III sektora:
 
 
W 1999 roku spotkała się grupa osób, których połączyła wspólna pasja i zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju aktywności obywatelskiej. Wielu z nich miało za sobą doświadczenie w budowaniu własnych organizacji, często wykształcenie w kierunkach społecznych i humanistycznych. Widzieli, że niezbędne jest wsparcie przy tworzeniu struktur pozarządowych; bez wiedzy i pomocy z zewnątrz grupom obywatelskim bardzo trudno było (i nadal jest) działać, więc dokładnie to postanowili robić – pomagać innym ludziom, grupom czy organizacjom na początku swej drogi.
Od tej pory realizowaliśmy i wciąż realizujemy wiele działań, których celem jest animowanie aktywności ludzi, grup i wspieranie rozwoju organizacji. Przez lata zdobyliśmy doświadczenie i wiedzę z szeroko rozumianej działalności Trzeciego Sektora, po to by odpowiadać na jak najtrudniejsze problemy czy wyzwania. Z małej organizacji staliśmy się sporą strukturą z biurem głównym w Łodzi, biurami lokalnymi w Kutnie, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach i Sieradzu, ponad 20 zatrudnionymi osobami i setkami osób współpracujących z nami przy różnych projektach.
 

 

Fundacja Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego www.ferso.org 
 
Fundacja FERSO istnieje od 2003 roku. Głównym jej celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację, sztukę oraz technologie multimedialne. Fundacja realizuje swoje cele w szczególności poprzez organizowanie i finansowanie seminariów, sympozjów, warsztatów i szkoleń. Organizuje kompleksowe warsztaty edukacyjne, zajęcia terenowe, wycieczki, zielone szkoły, obozy letnie i zimowe, koncerty, przedstawienia teatralne, publikacje, wystawy oraz imprezy sportowe. Działania adresowane są głównie do nauczycielek i nauczycieli, do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, do młodzieży i społeczności lokalnej.

 

 

Aktualne informacje o działaniach Centrum publikowane są na stronie: www.lcobywatelskie.blogspot.com

 

 

Praca z grupą to doświadczenie wielowymiarowe. Bywa inspirująco, twórczo, zabawnie. Bywa trudno, głośno, dołująco. Jednak na pewno jest to proces rozwijający wszystkich członków zespołu. Co zrobić, aby wspierać członków naszego zespołu dla rozwoju całej grupy?

To  pytanie zadały sobie osoby uczestniczące w szkoleniu „Coachingowe metody pracy z grupą”, które odbyło się w Fundacji FERSO. Zgromadziło grupę przedstawicieli łódzkich organizacji pozarządowych, którzy na co dzień pracują z młodzieżą, wolontariuszami i odczuwały potrzebę rozwoju swoich kompetencji w tym zakresie.

Podczas szkolenia osoby uczestniczące nauczyły się m.in.:

  1. Jak pytać by pytany znalazł rozwijające odpowiedzi?
  2. Jak słuchać w sposób aktywny?
  3. Jak zauważać i doceniać każdego w grupie?
  4. Jak wspierać zadając pytania?
  5. Jak prowadzić autocoaching na rzecz własnego rozwoju?

 

Spotkanie odbyło się jako część upowszechniania rezultatów osiągniętych w ramach projektu „Let’s GROW together” (szkolenia dla pracowników młodzieżowych) finansowanego z programu ERASMUS+.

 

Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS +

W dniach 7-13 marca 2015 Fundacja FERSO miała przyjemność gościć 19 pracowników młodzieżowych ze Słowacji, Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Polski, Portugalii oraz Bułgarii.

 

 

Celem szkolenia było podniesienie kompetencji uczestników w zakresie znajomości oraz umiejętności wykorzystywania narzędzi coaching – w ich codziennej pracy z grupami młodzieży oraz wolontariuszy. W trakcie szkolenia uczestnicy poznali m.in. techniki efektywnej komunikacji, tworzenia pytań wspierających, wspólnego podejmowania decyzji.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze szkolenia!

SimpleViewer wymaga JavaScript i Flash Player'a. Pobierz Flash Playar'a

 

Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS +

 

 

Subcategories

1.SZKOLENIA mające na celu wspieranie inicjatyw obywatelskich.

Wsparcie edukacyjne  w formie szkoleń mające na celu zwiększenie wiedzy przedstawicieli grup nieformalnych, organizacji studenckich, młodych organizacji pozarządowych, pozostałych ngo. Szkolenia dopasowane zostaną do uczestników za pomocą określenia oczekiwań w formularzu zgłoszeniowym.

 

Zapraszamy na szkolenia 2-dniowe z obszarów:

  1. Praca z grupą i kompetencje prowadzenia spotkań –  27-28 VIII 2013
  2. Tworzenie misji i wizji organizacji –X 2013
  3. Zarządzenie projektem w oparciu o misję, wizję i strategię rozwoju organizacji.- XI 2013
  4. PR i budowanie wizerunku organizacji – II 2014
  5. Rozwój talentów i kompetencji liderskich – IV 2014

 

Obszar przedmiotowy szkoleń 1 dniowych:

  1. Analiza potrzeb organizacji – XI 2013
  2. Praca projektem dla początkujących – XII 2013

 

Podczas szkoleń uczestnicy otrzymają materiały szkoleniowe  i catering.

Szkolenia prowadzone będą metodą warsztatową.

Oferta szkoleniowa przygotowana została  na podstawie badań przeprowadzonych w ramach Łódzkiego Centrum Obywatelskiego w  roku 2012, tak by w jak największym stopniu odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu organizacji.

Zastrzegamy jednak możliwość zmiany tematów szkoleń w przypadku zgłoszenia nowego zagadnienia przez organizacje pozarządowe, w toku realizacji działania.

 

Na szkolenia należy się zgłaszać za pomocą formularza on-line lub w biurze. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szkolenie zostaje potwierdzone najpóźniej 7 dni przed, po zebraniu grupy 16 uczestników.

 

Pytania związanych ze szkoleniem –kontakt pod nr tel. 42 6327977 lub This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

2.COACHING

 

Jako forma doradztwa służącego do maksymalizacji potencjału dla liderów społ. lokalnej oraz ngo
w formie indywidualnego i grupowego wsparcia, mające na celu inspiracje, wykorzystanie pełni potencjału, pomoc w poszukiwaniu rozwiązań i strategii. Praca nad rozwojem organizacji metodą coachingu spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem przez przedstawicieli organizacji w projekcie "Profesjonalny III Sektor".

 

„Coaching jest partnerską współpracą z klientami w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie, który inspiruje ich do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału." definicja coachingu wg ICF

 

Coaching (74 godziny w 2013 i 40 godzin w 2014) prowadzony będzie w formie dyżurów
w ramach ŁCO. Uczestnicy umówić się mogą za pośrednictwem:

a) telefonu 426327977

b) e-maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

c) bezpośrednio w biurze Centrum (ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73)

 

3. Wsparcie techniczne w ramach ŁCO (OPUS i FERSO)

 

Działanie realizowane będzie poprzez:

a. udostępnianie sali dla wszystkich zainteresowanych ngo, grup nie formalnych

b. zagwarantowanie ngo dostępu do stanowiska ze sprzętem komputerowym (biuro na godziny)

c. wypożyczanie sprzętu: rzutnik, laptop, namioty wystawiennicze wraz ze stolikami i krzesłami.

 

W celu skorzystania z usługi należy się wcześniej skontaktować z odpowiednią osobą za pomocą podanych poniżej maili i telefonów.

Sale przeznaczone będą do spotkań, organizacji wydarzeń przez grupy nieformalne, młode organizacje pozarządowe. Beneficjenci będą mieć możliwość skorzystania z „biura na godziny” , która ułatwi im pracę.

 

W ramach ŁCO oferujemy  wsparcie techniczne dla org. pozarządowych:

 

1) lokal w siedzibie OPUS:

●       Pl. Wolności 2. Do dyspozycji są a) dwie salki b) 2 stanowiska komp. z dostępem do drukarki/ksero c)do internetu szerokopasmowego w systemie wi-fi. d) biblioteka e) wypożyczalnia sprzętu (rzutnik, laptop, namioty wystawiennicze wraz z krzesełkami) – kontakt mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

2) lokale w biurach FERSO:

●       ul. Piotrkowskiej 85 (sala szkoleniowa z zap. kuchennym, dostęp do internetu i stanowiska komputerowego z drukarką)- kontakt mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 42 6327977

●       ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73 (sala szkoleniowa dla 15 osób oraz biuro na godziny, możliwość skorzystania z stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu oraz drukarką) - kontakt mailowy: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. 42 6327977

 

Sale dostępne są przez 5 dni w tygodniu od 9.00 do 17.00 przez 8 godz. We wszystkich lokalizacjach.

W tym we wtorki i czwartki sale dostępne są  od 11.00 do 20.00. (lokale FERSO dostępne w miesiącach VII – VIII, XII lokale OPUS IX – X, XI)

 

Możliwy będzie dostęp w weekendy po wcześniejszym ustaleniu. W celu zapewnienia dostępu do centrum sal ut