W okresie styczeń 2015 – sierpień 2016 roku jako Fundacja FERSO wraz z naszymi organizacjami partnerskimi Cluj-Napoca Volunteer Center z Rumunii oraz Centrum Dobrovolnictva ze Słowacji realizujemy projekt EVSification.
Korzystając z naszego wspólnego doświadczenia w tematyce wolontariatu i wiedzy na temat zarządzania projektami Wolontariatu Europejskiego (EVS), realizowanych w ramach Programu Erasmus+, wspólnie dążymy do upowszechnienia idei wolontariatu w każdym z naszych krajów partnerskich oraz do wzmocnienia organizacji współpracujących z wolontariuszami, w tym przede wszystkim z wolontariuszami EVS.
W trakcie pierwszej połowy projektu wspólnie pracowałyśmy nad stworzeniem publikacji – Podręcznika współpracy i zarządzania wolontariuszami w kontekście projektów EVS. Pracę nad publikacją poprzedziło zbadanie potrzeb ponad 60 organizacji goszczących wolontariuszy EVS (łącznie w 3 krajach partnerskich), a sam podręcznik ma strukturę odpowiadającą 9 stopniowemu cyklowi zarządzania wolontariuszami. Oprócz aspektów teoretycznych, zawiera praktyczne przykłady, narzędzia i metody, dostosowane do specyfiki i kontekstu projektów EVS.
Bazując na aspektach, które znalazły się w podręczniku, wspólnie wypracowałyśmy „przepis na szkolenie” – scenariusz szkolenia adresowanego do koordynatorów wolontariuszy EVS (nazwany przez nas: EVS Recipie Design), który może być swobodnie wykorzystywany przez inne organizacje, które realizują projekty EVS.
Scenariusz został sprawdzony w praktyce – podczas 4 dniowego szkolenia, które odbyło się w miejscowości BanskaBystrica (Słowacja) między 3 a 8 listopada 2015 r. 21 koordynatorów i koordynatorek wolontariuszy EVS z trzech krajów partnerskich, którzy biorą udział w projekcie, uczestniczyło także w szkoleniu. Osoby uczestniczące miały szansę przejść przez wszystkie etapy cyklu zarządzania wolontariuszami oraz poszerzyć kompetencje istotne dla procesu nauki wolontariuszy EVS oraz efektywnej współpracy z nimi.
Informacja zwrotna, którą otrzymałyśmy od osób uczestniczących w szkoleniu pozwoliła nam na wprowadzenie istotnych zmian w przygotowywanym podręczniku, którego oficjalne wydanie przewidujemy na kwiecień 2016 r. Równocześnie każda z organizacji partnerskich rozpoczęła planowanie procesu mentoringu dla 21 organizacji biorących udział w listopadowym szkoleniu, który przewidywany jest na okres styczeń - czerwiec 2016 i będzie odnosił się do cyklu zarządzania wolontariuszami i będzie dostosowany do specyfiki każdej organizacji.
W 2016 roku wspólnie przeprowadzimy proces mentoringu 21 organizacji oraz zrealizujemy 3 webinaria w języku angielskim, których tematyka będzie związana z cyklem zarządzania wolontariuszami. Webinaria będą adresowane do organizacji europejskich goszczących wolontariuszy EVS. W kwietniu 2016 planujemy zorganizowanie „EVSificationCamp” – międzynarodowego wydarzenia dla ponad 100 osób uczestniczących. Jedynym z jego celów jest popularyzacja wiedzy na temat projektu oraz jego rezultatów.
Projekt finansowany z programu Erasmus+