W ramach programu ERASMUS + w fundacji FERSO w dniach 6.07 – 12.07, odbyło się szkolenie pt. „Historia, która jednoczy”. Trenerzy, Aleksandra Bukowczyk-Stranz i Jarosław Waszczyk, chcieli udowodnić, że przedstawiciele państw dawnego Bloku Wschodniego potrafią spokojnie rozmawiać o naszej wspólnej historii. Partnerami w szkoleniu były Mołdawia, Ukraina, Federacja Rosyjska, Armenia i Gruzja.
Językiem szkolenia był język rosyjski. Organizatorzy pokazali, że ten język, dawniej używany głównie w celach rusyfikacji – dziś może kojarzyć się z czymś dobrym, nowym i łączyć młodych ludzi.
Dzięki różnego rodzaju ćwiczeniom uczestnicy, nie tylko nauczyli się rozmawiać
o niedawnej przeszłości, ale również zapoznali się z różnymi metodami nauczania. Jedno z ćwiczeń polegało np. na ułożeniu scenariusza lekcji. Innym zadaniem było przeprowadzenie „debaty oksfordzkiej”, podczas której goście poczuli, jak trudno wygłaszać przemówienia i odpowiadać na pojawiające się pytania ze strony publiczności.
Podczas szkolenia omawiane wydarzenia historyczne nie dotyczyły tylko czasów komunistycznych. Pojawiły się również zagadnienia związane z rokiem 1815 (bitwa pod Waterloo), jak również z czasami współczesnymi.
W czasie trwania seminarium pracowaliśmy również poza budynkiem fundacji FERSO, np. odwiedziliśmy łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, a podczas gry miejskiej, szukaliśmy różnych obiektów i symbolów 4 kultur w Łodzi.
Podsumowując, udało nam się stworzyć przyjazną atmosferę podczas zajęć, nasi uczestnicy nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie, co w przyszłości może zaowocować nowymi projektami.
Projekt realizowany w ramach programu ERASMUS +