Imię i Nazwisko prowadzącego: Jolanta Ozimek
Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 45 im. Jana Matejki w Łodzi
ul. Bojowników Getta Warszawskiego 3
Klasa: 4a i 4b uczniowie biorący udział w zajęciach z edukacji regionalnej „Przystanek Łódź”oraz członkowie Klubu Młodego Łodzianina z klas V i VI
Tytuł warsztatów: "Życie codzienne fabrykantów – życie robotników"
Opis przebiegu warsztatu:
W poniedziałek 21 października 2013 r. uczniowie klas 4a i 4b, którzy biorą udział w zajęciach "Przystanek Łódź"oraz członkowie Klubu Młodego Łodzianina z klas 5 i 6, wybrali się z wizytą do rodziny Poznańskich, do ich reprezentacyjnego pałacu, w którym dziś mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Jest to niewątpliwie obiekt będący świadkiem rewolucji przemysłowej w naszym regionie. Słuchali tam wspaniałych historii o dawnej Łodzi. Fascynujące okazały się też opowieści o życiu codziennym mieszkańców pałacu – fabrykanckiej rodziny Poznańskich. Były one tak odmienne od zasłyszanych wcześniej od dziadków i wyczytanych w książkach o Łodzi, opowieści o życiu na robotniczym osiedlu i ciężkiej pracy w fabryce. Poznali też drogę kariery fabrykanta i jego potomków na podstawie zachowanych pamiątek. Bardzo ciekawym elementem muzealnych warsztatów było odnajdywanie elementów secesyjnych w architekturze i wyposażeniu wnętrz pałacowych. Uczniowie zajrzeli też do ogrodu pałacowego. Wycieczkę zakończył spacer po imperium Izraela Poznańskiego. Młodzi wielbiciele Łodzi podziwiali monumentalne mury fabryki, oglądali famuły robotnicze i słuchali opowieści swego nauczyciela – przewodnika o życiu codziennym robotników, w miejscu ich zamieszkania. Zadawali pytania, porównywali zasłyszane wiadomości, a nawet próbowali wyobrazić sobie siebie w roli mieszkańców fabrykanckiego pałacu i robotniczych famuł. Dziś też wszyscy już wiedzą, co na prawdę znaczy słowo MANUFAKTURA i co z nią wspólnego ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łodzi. Wyprawa do królestwa Izraela Poznańskiego była wyjątkową lekcją historii ... historii naszego miasta! Wielka fabryka i przepiękny pałac zrobiły na młodych ludziach duże wrażenie, ale i tak wszystko to przysłoniło wspomnienie pantalonów pani Leonii Poznańskiej, które zobaczyli w pałacowej sypialni… Taki drobiazg a cieszy.
Uczniów czekał jeszcze quiz z nagrodami pt „Z wizytą u rodziny Poznańskich”, podczas którego musieli się wykazać wiedzą zdobytą podczas wycieczki i warsztatów muzealnych. Na pytania odpowiadali koncertowo. Wszak są łodzianami, a to zobowiązuje.
Przed mani kolejne pałace i osiedla robotnicze, ale i wyprawy do łódzkich muzeów, parków i galerii oraz spacery choćby ulicą Piotrkowską. Przed nami karty zadaniowe, nagrody i niespodzianki. Bo , jak powiedział wzdychając po ostatniej wycieczce jeden z uczniów klasy 4a – „Łódź jest jednak piękna!”.