W ubiegłym tygodniu, 2 i 3 października (wtorek i środa), odbyły się kolejne spotkania łódzkich grup Nie Peniaj. Zarówno we wtorek, jak i w środę pojawiło się dużo nowych osób zainteresowanych projektem, choć nie zabrakło też przedstawicieli „starej gwardii”.
Temat wtorkowych warsztatów brzmiał: „Jak wspierać w Łodzi kulturę, twórczość młodych?”. Po przywitaniu i krótkim wprowadzeniu w tematykę działań niepeniaczy odwiedził przedstawiciel Fundacji Bajkonur. Przybliżył on misję Bajkonura, jaką jest rozwinięcie sprzyjającej przestrzeni twórczej dla artystów oraz stworzenie tygla, w którym rodzić się będą nowe projekty w dziedzinie kultury. Fundacja jest otwarta na współpracę z twórcami, zainteresowanymi organizowaniem ciekawych wydarzeń (warsztaty, koncerty, performance, małe festiwale) pod swoim dachem.
Następnie miała miejsce wizyta pani z Wydziału Kultury UMŁ. Młodzi działacze mieli okazję poznać specyfikę pracy Wydziału, dostali też garść pożytecznych wskazówek odnośnie współpracy z Wydziałem. Zostali również zaproszeni na konsultacje społeczne dotyczące „Polityki rozwoju kultury 2020+”, szkolenie z zakresu pisania wniosków oraz skorzystania z poradnictwa, jakiego udziela Wydział Kultury.
Później przyszedł czas na zbieranie wywiadów z przechodniami na ul. Piotrkowskiej. Niepeniacze zadawali każdemu trzy pytania:
- Skąd czerpać informacje o działaniach młodych twórców?
- Jakie ciekawe miejsca związane z kulturą są w Łodzi godne polecenia?
- Czego potrzebują łodzianie (w obszarze kultury)?
Grupę środową, która opracowywała temat „Jak możemy w alternatywny sposób promować Łódź?”, na początek odwiedzili przedstawiciele Regionalnej Organizacji Turystycznej. Podczas spotkania przybliżyli oni politykę ROT oraz zaprezentowali bardzo atrakcyjne i nietypowe filmiki promujące nasze miasto. Zachęcali również do podjęcia współpracy.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Wydziale Promocji UMŁ, podczas której młodzi działacze mieli okazję podyskutować z urzędnikami na temat nowej kampanii promocyjnej miasta oraz prześledzić poprzednie działania w tym zakresie. Zostali również gorąco zachęceni do zgłaszania własnych rekomendacji.
Na koniec odbyła się burza mózgów krążąca wokół trzech tematów:
- Które miejsca w Łodzi warte są uwagi i promocji?
- Czego (w zakresie promocji i turystyki) potrzebuje miasto?
- W jakie alternatywne sposoby można promować Łódź?
Obie grupy, wtorkowa i środowa, opracowały również pomysły na swoje działania przestrzenne, o których więcej niebawem.