A dokładniej–jej najmłodszych mieszkańców. 21 września br. w ramach projektu Wolontariat Kreuje Łódź odbyła się akcja zorganizowana w porozumieniu z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 33. W siedzibie szkoły przy ulicy Lermontowej 7 zostało zorganizowane spotkanie ósemki wolontariuszy z ponad setką dzieci.
Wszystko po to, by zwiększyć wiedzę młodych uczniów na temat wolontariatu oraz możliwości, jakie daje taki rodzaj aktywność.
Podczas pierwszej części spotkania wolontariusze próbowal i wybadać, czym według dzieci jest wolontariat. Odpowiadali tylko nieliczni uczniowie. Okazało się, że powodem nie była nieśmiałość – znakomita większość pytanych zwyczajnie nie wiedziała, co oznacza słowo „wolontariat”. Ci natomiast, którzy zetknęli się wcześniej z tym terminem, najczęściej mówili o poświęceniu się dla innych albo o pracy za darmo.
Wolontariusze zabrali się więc do omawiania tego tajemniczego tematu. Wyjaśnili, że praca na rzecz innych nie powinna wiązać się z poświęceniem, że robienie czegoś bez wynagrodzenia stwarza wiele innych możliwości (np. nowe znajomości czy dobrą zabawę), a wolontariat może być fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Opowiedzieli też, jak zaczęła się ich przygoda z wolontariatem oraz jak płynęło to na ich życie.
Następnie przyszedł czas na pytania. Dzieci śmiało wdały się w polemikę z wolontariuszami, mówiąc o swoich spostrzeżeniach i obawach. Ku zaskoczeniu koordynatorki akcji, Marzeny Ignaczak, padło wiele pytań natury czysto technicznej, co oznacza, że dzieci były autentycznie zainteresowane tematem i poważnie zastanawiały się nad podjęciem wolontariatu. Niektórzy z uczniów już podczas spotkania dopytywali się o to, gdzie i w jaki sposób ich umiejętności mogą zostać wykorzystane do pomagania innym.
Jednak najwięcej entuzjazmu wywołała trzecia część spotkania, podczas której dzieci mogły zaprezentować, co oznacza dla nich wolontariat. Za pomocą różnobarwnej kredy każdy z uczniów mógł na chodniku przed szkołą stworzyć swoją własną interpretację tego terminu. Młodzi ludzie z zapałem zabrali się do tworzenia fantastycznych, kolorowych obrazów, a ich pracę z zaciekawieniem obserwowali mieszkańcy osiedla oraz przypadkowi przechodnie. Ludzie w każdym wieku niejednokrotnie przystawali, pytając zgromadzonych opiekunów o cel akcji, niektórzy zostawali nieco dłużej, wdając się w rozmowę o wolontariacie lub po prostu przyglądając się powstającym dziełom. Nie zabrakło również fotografów-amatorów uwieczniających całe widowisko.
Działanie odbywa się w ramach projektu "Wolontariat kreuje Łódź!" obejmującego promocję i organizację wolontariatu w mieście Łodzi oraz jest realizowane dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Łodzi, program "Młodzież w działaniu" oraz za środków 1% Fundacji Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego"