Jeden procent dla opp 7 ważnych zasad przekazywania 1%

Ferso_1_procent_podatku

Na co przeznaczysz jeden procent swojego podatku w tym roku?!

Oddasz fiskusowi czy przekażesz Organizacji Pożytku Publicznego?
Prosimy nie zmarnuj tegorocznej szansy na pomoc dzieciom i naturze !
Komu przekażesz swój 1 procent 2016 dla organizacji OPP ?
Rocznie w naszych zajęciach bierze udział ponad 12 tysięcy dzieci i młodzieży :-)

 


 

Jeden procent dla opp 7 ważnych zasad przekazywania 1%

 

 • jeden procent 2016
 • pity 2016 opp
 • 1 procent 2016
 • jeden procent dla opp
 • komu jeden procent opp
 • podatek 1 procent opp
 • 2016 jeden procent
 • 1% w rozliczeniu rocznym PIT 2016
 • zasady przekazywania 1% pit 2016
 • 1% na OPP w rozliczeniu rocznym
 • rozliczanie ulg podatkowych w 2016
 • jeden procent lista opp

 

 

 

 

 

 

1. Obliczanie podatku należnego

 

- Na początek trzeba obliczyć podatek należny aby wiedzieć ile możemy przekazać jako jeden procent dla opp. W tym celu od dochodu (jakim jest przychód pomniejszony o koszty) dokonuje się odliczeń takich wydatków, jak składki na ubezpieczenia społeczne, cele rehabilitacyjne, odsetki od kredytu czy internet. Następnie od podatku obliczonego od tak ustalonego dochodu należy odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz inne odliczenia, z których podatnik chce skorzystać (np. ulgę na dziecko). Od tak ustalonej wysokości podatku należnego można obliczyć kwotę do 1 proc. i przekazać ją dla organizacji pożytku publicznego.

 

2. Wybór organizacji

 

- Następnie trzeba wybrać organizację, której chcemy przekazać 1 proc. podatku. Decyzja, komu przekazać 1 proc., należy wyłącznie do podatnika. Podczas szukania organizacji warto skorzystać z dostępnej bezpłatnie w internecie bazy danych www.bazy.pozytek.ngo.pl. W bazie są organizacje, które mają status organizacji pożytku publicznego i które mają prawo otrzymywać jeden procent dla opp podatku rocznego.

 

3. Wypełnienie zeznania podatkowego

 

- Po wyliczeniu, ile podatku jest do zapłacenia oraz wybraniu organizacji pożytku publicznego, w odpowiednich rubrykach zeznania wpisujemy nazwę wybranej organizacji i jej numer KRS oraz kwotę, którą chcemy przekazać (nie może ona przekraczać 1 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Od zeszłego roku pojawiły się dwie nowości. Po pierwsze, podatnik w zeznaniu podatkowym może wskazać konkretny cel lub osobę, której za pośrednictwem danej organizacji chce pomóc. Po drugie, podatnik może wyrazić zgodę na podanie swoich danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji, dzięki temu organizacja będzie mogła się z nim skontaktować i np. podziękować za wsparcie akcją jeden procent opp

 

4. Przekazanie 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego

 

- Pieniądze z 1 proc. podatku należnego na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy. Trzeba pamiętać, że 1 proc. można przekazać tylko w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych.

 

5.  Terminowe złożenie PIT-u i zapłata podatku należnego

 

- Bardzo ważne jest terminowe złożenie zeznania, tj. do 30 kwietnia 2016 r. w odniesieniu do dochodów uzyskanych w roku 2016, bądź korekty zeznania w ciągu dwóch miesięcy, licząc od 30 kwietnia (tj. do końca czerwca 2016 r.). Kolejnym wymogiem jest zapłata przez podatnika w całości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia 1 proc. najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego (tj. do końca czerwca 2016 r.). Należy pamiętać, że wpłata podatku po 30 kwietnia pociągnie za sobą konieczność zapłacenia odsetek karnych za opóźnioną płatność.

 

6. Przekazanie pieniędzy OPP

 

- Kwota 1 proc. podatku będzie przekazana przez naczelnika urzędu skarbowego w lipcu lub sierpniu 2016 r. (w odniesieniu do roku 2016). Będzie ona pomniejszona o koszty przelewu bankowego.

 

7. Wspieranie jednej czy kilku organizacji

 

- Naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1 proc. podatku na rzecz jednej organizacji. Jednak podatnik składający kilka zeznań podatkowych za rok 2016 w każdym składanym przez siebie zeznaniu będzie mógł wskazać inną organizację i w ten sposób może wesprzeć więcej niż jedną organizację.

 

POBIERZ darmowy program do wypełniania pitów PITy 2016 OPP

 


 

Jak prawidłowo wypełnić pit aby przekazać 1 procent ?

W ostatnich rubrykach formularza podatkowego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 wpisz jak na obrazku poniżej:
numer KRS 0000184087. Obok wpisz kwotę jeden procent podatku należnego, po zaokrągleniu w dół do pełnych dziesiątek groszy.

Jeśli chcesz abyśmy mogli Ci podziękować za przekazane środki i poinformować o ich przeznaczeniu zaznacz kwadracik Wyrażam zgodę jak na obrazku. To już wszystko, gdyż przekazane przez Ciebie pieniądze 1% Twojego podatku, na konto organizacji przekaże urząd skarbowy - nie musisz nic wpłacać sam !

Powrót do jeden procent